Montaż siatki ogrodzeniowej na działce – zrób to sam

In: Ogród On: wtorek, maja 17, 2016 Hit: 11121

Siatka ogrodzeniowa należy do najczęściej stosowanych rodzajów ogrodzeń. Dotyczy to zarówno ogrodów jak i posesji. Ogrodzenie z siatki może wykonać każdy domowy majsterkowicz. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? O tym piszemy w naszym praktycznym poradniku.

Ogrodzenie z siatki ma wiele praktycznych zalet, wśród których należy wymienić:
- najlepszy stosunek właściwości ochronnych siatki do ceny jej elementów;
- duża wytrzymałość;
- łatwość montażu.

Samodzielna budowa ogrodzenia z siatki nie należy do trudnych zadań, dlatego można to zrobić posiadając podstawową wiedzę i zaopatrując się wcześniej w niezbędne akcesoria. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup systemowych kompletów montażowych - w komplecie otrzymujemy wybrany wzór siatki wraz z pasującymi do niej słupkami i elementami łączącymi. Możemy też kupić oddzielnie wszystkie części do montażu siatki ogrodzeniowej.

Do złożenia najprostszego ogrodzenia wystarczą nam: siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe oraz drut naciągowy. W celu wykonania profesjonalnej i trwałej konstrukcji będą nam potrzebne m.in. naciągacze do drutu, przelotki, pręty napinające.

Planujemy miejsce na siatkę ogrodzeniową

Zanim przystąpimy do działań montażowych musimy dokładnie określić, jakie wymiary będzie miało nasze ogrodzenie z siatki. W tym celu ustalamy obwód terenu, odległości między słupkami (optymalna odległość to 2,5 m) i liczbę słupków. Na tym etapie decydujemy także o wysokości ogrodzenia. Uniwersalnym i trwałym rozwiązaniem dla tego typu konstrukcji ogrodzeniowej będzie wbetonowanie słupków w ziemię. Jest to tańsza alternatywa dla podmurówki.

Kupujemy materiały do montażu siatki

Po oszacowaniu wymiarów i umiejscowienia naszego ogrodzenia możemy dokonać zakupu potrzebnych akcesoriów montażowych. Będą nam potrzebne:
- Słupki początkowe – (na początku i na końcu ogrodzenia);
- Słupki narożne (na każdym rogu działki);
Słupki pośrednie (ustawiamy co 2-3 metry, w linii prostej od słupków narożnych i początkowych);
- Siatka ogrodzeniowa;
- Napinacze drutu (zakładamy je na każdym słupku montażowym);
- Drut naprężający (montujemy na górze i na dole siatki);
- Pręty napinające – ułatwiają montaż siatki ogrodzeniowej; montujemy zawsze przy słupkach początkowych (1 szt.), a także przy słupkach narożnych (2 szt.);
- Beton - do wbetonowania słupków.

Przygotowujemy teren

Montaż siatki ogrodzeniowej powinniśmy przeprowadzić precyzyjnie, dlatego w pierwszej kolejności oczyszczamy teren wzdłuż linii ogrodzenia. Usuwamy wszelkie chaszcze, krzaczki, drzewka, kamienie. Następnie wyznaczamy granice ogrodzenia przy pomocy żyłki murarskiej lub zwykłego sznurka. Musimy to zrobić dokładnie, w przeciwnym razie siatka może zostać poprowadzona krzywo.

Wiercimy otwory pod słupki ogrodzeniowe

Słupki pośrednie ustawiamy co 2,5 m. Takie odstępy gwarantują odpowiednią stabilność całej konstrukcji siatki. Przy mniejszym odstępie wzrośnie koszt zakupu siatki. Z kolei przy większych odstępach pojawią się kłopoty ze stabilnością.

wiertnica glebowa awtools

Przystępujemy do wiercenia dołów/otworów pod słupki ogrodzeniowe. Przy kilku otworach można to zrobić łopatą lub przy pomocy wiertnicy ręcznej. Jeśli tych otworów ma być więcej, polecamy wykorzystanie spalinowej wiertnicy glebowej. Taki świder do ziemi to profesjonalne narzędzie, które szybko i dokładnie wykonana otwór w ziemi. Dołki powinny mieć głębokość ok. 50 cm i średnicę ok. 30 cm.

Osadzanie słupków i poziomowanie

W pierwszej kolejności umieszczamy słupki początkowe i narożne, ponieważ to one będą poddawane największym siłom. Słupki stabilizujemy podporami. Do słupka początkowego mocujemy jedną podporę, a do narożnych po dwie wykorzystując do tego specjalne zaczepy. Wszystkie wsporniki powinny być umieszczone pod kątem 45 stopni (na wysokości 2/3 słupka). Poziomujemy całą konstrukcje słupków (wykorzystujemy żyłkę/sznurek, które przeciągnęliśmy na początku) i sprawdzamy jej stabilność.

Przygotowujemy beton i zalewamy nim otwory w ziemi, aby wypełnił dokładnie każdą szczelinę.
Każdy ze słupków ustawiamy pionowo (korzystamy z poziomicy). Podpieramy słupki, aby nie zmieniły swojej pozycji do czasu związania betonu.

Mocujemy drut naciągowy

Po 3-4 dniach beton związał już na tyle mocno, że możemy rozpocząć montaż drutu naciągowego.
Zaczynamy od słupka początkowego lub narożnikowego. Montujemy opaskę mocującą zawierającą oczko i śrubę. Trzeba pamiętać, aby drut naprężający był identycznie umiejscowiony na każdym ze słupków. Napinacze zakładamy tylko na słupkach początkowych i narożnych (nie ma potrzeby na słupkach pośrednich). Po zamontowaniu wszystkich napinaczy i prętów rozpoczynamy montaż drutu naprężającego (zaczynamy od dołu).

Dut przekładamy przez oczka napinaczy, a następnie mocno dokręcamy śrubę napinającą. Optymalną sytuacją byłoby naciąganie drutu z obu stron jednocześnie, dlatego potrzebne będa dwie osoby, które na określony znak rozpoczna skręcanie śruby napinającej. Unikniemy wtedy ryzyka zerwania drutu.

Kiedy już naciągniemy druty przystępujemy do mocowania ich do słupków pośrednich. Sugerujemy zastosowanie przelotek, które wbijamy do wcześniej przewierconych otworów.

Montujemy siatkę ogrodzeniową

Ponownie rozpoczynamy od słupka początkowego lub narożnikowego. Początkowe oczka siatki przekładamy przez pręt naprężający i mocujemy na śrubach z oczkiem. Następnie rozwijamy siatkę i zaczepiamy ją do kolejnych słupków pośrednich. W ostatnim kroku przymocowujemy siatkę do drutu naciągowego (wykorzystujemy do tego żyłkę/drut do zaplatania), dzięki temu ogrodzenie będzie miało stabilną konstrukcję.

siatka ogrodzeniowa na działkę-wiertnica spalinowa do gleby

Praktyczne uwagi

  1. Przed zakupem siatki ogrodzeniowej, słupków, drutów naprężających, prętów napinających dokonujemy dokładnych pomiarów.
  2. Wybieramy siatkę dobrej jakości, najlepiej siatkę powlekaną, która nie kruszy się i nie rdzewieje.
  3. Zanim zaczniemy wiercić otwory w glebie przygotujmy i dokładnie oczyśćmy teren pod montaż siatki ogrodzeniowej.
  4. Do wykonywania dużej liczby otworów wykorzystujemy spalinową wiertnicę do gleby. Takie narzędzie ułatwia pracę w ogrodzie, a także może posłużyć do czynności związanych m.in. z sadzeniem drzewek i krzewów.