Myjka ciśnieniowa – najczęstsze pytania przed zakupem

In: Ogród On: środa, sierpnia 22, 2018 Hit: 7768

Posiadanie domu jednorodzinnego to wygoda, ale też sporo obowiązków związanych z dbaniem o nieruchomość oraz teren wokół niej. Elewacje budynku i podłoże w jego okolicy możemy oczyścić za pomocą węża ogrodowego oraz szczotki. Jednak czy niskie ciśnienie z węża ogrodowego umożliwi nam usunięcie trudnych zabrudzeń, także tych położonych na wysokości? Otóż nie, dlatego decydowanie odpowiednim wyborem do prac porządkowych w ogrodzie będzie myjka ciśnieniowa.

Co można myć myjką ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa na wszechstronne zastosowanie, ponieważ mogą z niej korzystać zarówno użytkownicy indywidualni jak i firmy sprzątające.

Warto wspomnieć, że to urządzenie usuwa zabrudzenia ze ścian wykończonych zarówno cegłą, tynkiem, sidingiem jak i deskami. Myjka pomoże nam też podczas usuwania zanieczyszczeń powstałych na ogrodzeniu/płocie wokół domu.

Podjazdy z kostki brukowej, grysu, kruszywa czy kamieni to również obszary, które wymagają częstego oczyszczania. Mika ciśnieniowa sprosta zarówno zabrudzeniom z błota, piasku, tłustym zaciekom, ale też porostom i liściom.

Najbardziej oczywiste zastosowanie myjki ciśnieniowej to mycie auta. Główną zaletą takiej metody mycia pojazdu jest to, że nie porysujemy samochodowego lakieru.

Myjkę ciśnieniową możemy też wykorzystać do mycia roweru lub różnych elementów ogrodu (basen, plac zabaw dla dzieci, weranda).

Co powinna mieć myjka ciśnieniowa? Najważniejsze elementy i wyposażenie

Ciśnienie robocze – nie jest równe ciśnieniu pompy, ponieważ ta wartość nie ma praktycznego przełożenia na skuteczność myjki i jest podawana w celach marketingowych. Odpowiednia wartość ciśnienia roboczego zapewnia skuteczne usuwanie przeróżnych zanieczyszczeń powierzchni. Dostępne w sprzedaży myjki dysponują ciśnieniem od 100 do 500 barów. Na domowe potrzeby wystarczy urządzenie z ciśnieniem w przedziale 100-160 barów.

Rodzaj pompy – może być wykonana z plastiku, aluminium lub mosiądzu. Należy unikać tych, które są plastikowe, gdyż jest to rozwiązanie jedynie do okazjonalnego użytkowania. 

Wąż ciśnieniowy – warto wybrać zbrojony, ponieważ nie zagina się, poza tym jest wygodniejszy i bezpieczniejszy w użytkowaniu.

Rodzaj koncówki myjącej – podczas zakupu możemy doposażyć nasze urządzenie w odpowiednie końcówki

  1. Lanca rotacyjna – dedykowana do powierzchni  chropowatych, o gąbczastej strukturze;
  2. Lanca kątowa – przydatna podczas mycia trudno dostępnych miejsc;
  3. Szczotka obrotowa – umożliwia usuwanie trudno zmywalnych zanieczyszczeń.

Zbiornik na detergenty

Przydatnym elementem wyposażenia myjki ciśnieniowej jest oddzielny zbiornik na detergent, w którym dochodzi do mieszania się wody z detergentem. Dzięki temu możemy za pomocą myjki najpierw nanieść środek czyszczący (ze zbiornika na detergent) na zanieczyszczoną przestrzeń, a później spłukać czystą wodą pochodząca z wbudowanej instalacji do podawania wody.

Jak myć myjką ciśnieniową?

Obsługa myjki cisnieniowej nie należy do skomplikowanych. Najpierw powinniśmy brudną powierzchnię spryskać w trybie niskiego ciśnienia wody, co spowoduje, że urządzenie zassa środek czyszczący. Następnie spłukejmy strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Końcówkę myjąca trzymamy w odległości 20-30 cm od brudnej powierzchni.

Myjka ciśnieniowa z zasilaniem spalinowym czy elektrycznym?

Najczęściej używaną myjką jest ta z zasilaniem elektrycznym. Są też dostępne urządzenia wyposażone we własny akumulator, co zapewnia dłuższą pracę bez dostępu do sieci elektrycznej.

Z kolei myjki spalinowe to urządzenia do użytku profesjonalnego i komercyjnego. Są droższe w zakupie i utrzymaniu, a ich konserwacja jest bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w myjkach elektrycznych. Napędzane mogą być zarówno silnikiem benzynowym jak i diesla. Taki rodzaj napędu wpływa jednak na wysoki poziom hałasu podczas pracy.