Kosiarka spalinowa na dużą działkę - to musisz wiedzieć, zanim ją kupisz

In: Ogród On: piątek, kwiecień 27, 2018 Hit: 18302

Kiedy dysponujemy dużą działką, do jej koszenia będziemy potrzebować kosiarkę o mocy, która zapewni nam bezproblemowe koszenie - niezależnie od gęstości trawy i częstotliwości jej koszenia. Do takiego zadania rekomendujemy kosiarkę spalinową. Dlaczego? O tym piszemy w dalszej części naszego artykułu.

Ile metrów ma duża działa

Możemy przyjąć, że duża działka ma powierzchnię powyżej 500 m2. Obszar, z którym poradzi sobie kosiarka spalinowa, a my nie stracimy wszystkich sił, obejmuje nawet 3000 m2.

 Do trawników powyżej 1000 m2 zaleca się kosiarkę o szerokości roboczej co najmniej 50 cm.

Kosiarka dwusuwowa czy czterosuwowa

Silnik dwusuwowy w kosiarce

Silnik dwusuwowy zasilany jest benzyną silnikową 95 i specjalnym olejem (w zależności od wymagań producenta w proporcji 25:1 lub 50:1). Ta jednostka charakteryzuje się prostszą konstrukcją i posiada lżejszą obudowę zewnętrzną niż jej 4-suwowy odpowiednik, dzięki temu kosiarka dwusuwowa waży i kosztuje mniej (niższe koszty produkcji). Do jej zalet zalicza się też łatwiejszą konserwację (nie ma potrzeby wymiany oleju). Silniki dwusuwowe osiągają większą moc (nawet do 70%) w porównaniu do silników czterosuwowych o tej samej pojemności skokowej. Mimo tych wielu zalet silniki dwusuwowe wypierana są przez konstrukcje czterosuwowe. Dlaczego? Ponieważ silniki dwusuwowe są bardziej szkodliwa dla środowiska naturalnego, co jest związane ze spalaniem oleju dodawanego do paliwa.

Silnik czterosuwowy w kosiarce

W silniku czterosuwowym rozrząd może być dolno- lub górnozaworowy, a sam motor pracuje na czystej benzynie bezołowiowej. Kosiarka z silnikiem 4-suwowym jest bardziej ekologiczna, ponieważ emituje mniej spalin. Obsługa jednostki napędowej nie nastarczy też problemów początkującemu użytkownikowi, m.in. dlatego, że nie trzeba przygotowywać mieszanki paliwowo-olejowej. Do pracy potrzebują wyłącznie paliwa Pb95, jednak, co jakiś czas trzeba wymienić olej w silniku.

Moc samojezdnych kosiarek spalinowych mieści się zazwyczaj w zakresie od 3 do 6 KM, a w przypadku modeli samojezdnych od 10 do 18 KM. Warto przed zakupem przeanalizować swoje potrzeby w kontekście rozmiaru trawnika, ponieważ zbyt mała moc spowoduje, że silnik będzie się dusił i gasł.silnik 4-suwowy kosiarka awtools

Co wziąć pod uwagę przed zakupem kosiarki spalinowej

Moc silnika - jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ dzięki odpowiednia moc oszczędzi nasz czas, który musielibyśmy przeznaczyć na poprawianie raz obciętej trawy. Sugerujemy wybór kosiarki z minimum 4-konnym silnikiem

Szerokość robocza kosiarki – zapewnia nam koszenie pasa o maksymalnej o wybranej szerokości. Jeśli dysponujemy dużą działką pozbawioną przeszkód i elementów obok których trzeba manewrować, wybierajmy kosiarkę o szerokości koszenia powyżej 50 centymetrów. W przypadku mniejszej powierzchni trawiastej oraz konieczności manewrowania pomiędzy drzewami, krzewami, zdecydujmy się na kosiarkę o szerokości roboczej powyżej 40 cm

szerokość koszenia kosiarka spalinowa awtools

Napęd – jeśli wybrana kosiarka dysponuje większą mocą i waży powyżej 30 kg, powinna być zdecydowanie wyposażona we własny napęd, w przeciwnym wypadku praca przy koszeni będzie bardzo męcząca.

Regulacja wysokości koszenia – przydatna funkcja w kosiarce spalinowej, gdyż w pewnych sytuacjach trawę musimy zostawić dłuższą (słabo rośnie, jest za rzadka). Dobrym rozwiązaniem będzie centralna regulacja (za pomocą uchwytu), aby nie było potrzeby obniżania każdego kółka oddzielnie.

Mulczowanie czy kosz na trawę – mulczer to system, który rozdrabnia skoszoną trawę i wyrzuca na strzyżony trawnik, dzięki czemu odżywia/nawozi glebę. Zaletą jest też to, że w takiej sytuacji nie będzie potrzeby opróżniania kosza. Wadą to, że zabiegu mulczowania nie należy stosować zbyt często, aby nie zaburzyć wzrostu trawy. Jeśli mulczowanie nie jest nam potrzebne, kupmy kosiarkę z dużym koszem, aby ograniczyć częstotliwość jego opróżniania.

mulczowanie kosiarka spalinowa awtools