Jaki wąż ogrodowy kupić, aby praca w ogrodzie była przyjemnością?

In: Ogród On: wtorek, maj 30, 2017 Hit: 44022


W wiosennym i letnim sadzie, a także na działce, używamy regularnie węża ogrodowego. Służy do podlewania roślin i trawnika, a także przydaje się w trakcie prac porządkowych, takich jak: zmywanie tarasu lub kostki brukowej. Jednak głównym zastosowaniem są prace ogrodowe i dlatego w naszym poradniku spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: "jaki wąż ogrodowy kupić"? Zakupu węża dokonujemy zazwyczaj na co najmniej kilka sezonów, dlatego musi być odporny na pęknięcia, częste zwijanie i uszkodzenia mechaniczne.

Jaka długość węża ogrodowego

W celu oszacowania optymalnej długości węża, powinniśmy zmierzyć odległość od kranu do najdalszego miejsca działki/ogrodu. Do tej długości warto dodać 2-4 metry zapasu na ewentualne przeszkody. Właściwie dobrana długość węża ułatwi przyszłe prace w ogrodzie. Przede wszystkim wyeliminuje ryzyko wystąpienia zgięć i tym samym przerw w dostawie wody.

W przypadku dużej powierzchni do podlewania, długi wąż może być niewygodny, dlatego ciekawym wariantem jest wąż ogrodowy rozciągliwy/elastyczny, który po podłączeniu do wody samodzielnie się rozciąga, nawet do 30 metrów.

Jaka średnica/grubość węża ogrodowego

Przy wyborze średnicy węża powinniśmy wziąć pod uwagę jego długość. Dlaczego? Ponieważ im dłuższy wąż, tym jego ciśnienie będzie mniejsze, dodatkowo węże o mniejszej średnicy dysponują mniejszym ciśnieniem. W przypadku dłuższych węży powinno się wybierać takie, których średnica jest większa.

Do małego ogrodu ogrodu najlepiej sprawdzi się wąż o średnicy 1/2 lub 3/4 cala. Taka średnica zapewni nam optymalną efektywność. Do ogrodu o większej powierzchni powinniśmy wybrać wąż o większej średnicy: 3/4 cala, 1 cala lub 5/4 cala. Warto pamiętać, że węże ogrodowe od grubości 1 cala są już wyraźnie cięższe.

Ile warstw powinien mieć wąż ogrodowy

Najtańsze dostępne na rynku węże ogrodowe składają się z 1-2 warstw tworzywa sztucznego. Jednak lepszym rozwiązaniem są węże ogrodnicze wykonane ze sztucznego kauczuku, ponieważ charakteryzują się niską wagą, elastycznością i trwałością użytkowania. Wśród renomowanych producentów znajdziemy węże do ogrodu składające się z 3-5 warstw, często jeszcze dodatkowo wzmacniane.

jaki wąż ogrodowy kupić-czarny wąż awtools

Nowoczesne węże ogrodowe są odporne na uszkodzenia, nie skręcają się, nie załamują. Potwierdzeniem jakości węża jest długość udzielanej przez producenta gwarancji. Standardem jest gwarancja na 5-10 lat, w przypadku podstawowych węży, a w przypadku węży premium nawet długoletnia/dożywotnia. Nie mniej ważne jest też to, że wytwórcy stawiają na produkty pozbawione szkodliwych substancji takich jak: kadm, bor czy ołów. Dobrej jakości wąż ogrodowy jest odporny na niskie temperatury oraz promienie UV.

Jaka odporność na ciśnienie wody węża ogrodowego

Każdy wąż powinien mieć zawartą na opakowaniu informację odnośnie ciśnienia roboczego. Jest to niezbędne do wykorzystania optymalnej siły strumienia wody. Bezwzględnie nie można przekraczać dopuszczalnego ciśnienia wody, ponieważ zbyt duże ciśnienie wody spowoduje zniszczenie węża ogrodowego. Ciśnienie robocze węży ogrodowych mieści się zazwyczaj w przedziale od 4 do 12 barów, a ciśnienie rozrywające – od 8 do 48 barów.

Akcesoria do węża ogrodowego

Zakup węża ogrodowego wiąże się również z wyborem odpowiednich akcesoriów ogrodowych, do których należą:

  • przyłącze kranowe/na kran – umożliwia szybkie i szczelne podłączenie węża, bez konieczności nakręcania końcówek;

  • końcówka zraszająca – zapewnia regulację szerokości strumienia, dzięki czemu możemy podlewać małe jak i duże powierzchnie;

  • cyfrowy sterownik nawadniania – urządzenie sterujące z funkcją programowania sterowania nawadniania, można automatycznie lub ręcznie zaprogramować dni działania urządzenia oraz czas pracy;

  • pistolet zraszający – końcówka, która pozwala na zatrzymanie strumienia wody oraz używanie na dużych powierzchniach;
  • szybkozłącza – najwygodniejsza forma przedłużania węża poprzez łączenie dwóch lub więcej węży ogrodowych;

  • bęben/wózek na wąż – zapewnia najlepszy sposób przechowywania węża, eliminując załamania oraz zapewniając wygodny transport na terenie działki/ogrodu. Nowoczesne bębny usprawniają powodując, że wąż zwija się równo i szybko przy pomocą korby (niektóre modela zwijają automatycznie);

    bęben wózek do węża ogrodowego

  • wieszak na narzędzia ogrodowe – można na nim zawiesić szpadel, grabie, widły, motykę lub inne narzędzia ogrodnicze;

  • wieszak ścienny uchwyt na wąż ogrodowy - alternatywa dla bębna; wieszak oprócz miejsca na wąż jest często wyposażony w uchwyty do wieszania zraszaczy lub innych mniejszych narzędzi.