Sposoby na skuteczne odśnieżanie chodnika, ogrodu, ulicy i terenu wokół domu

In: Ogród On: wtorek, grudzień 20, 2016 Hit: 1938

Zimowa aura powoduje rokrocznie konieczność odśnieżania auta, chodnika lub całej posesji. Mimo, że klimat w naszym regionie znacznie się ocieplił, to w dalszym ciągu zdarzają się dni, w których musimy użyć narzędzi do odśnieżania. Wiąże się to z wysiłkiem, ale tego typu prace możemy sobie znacznie ułatwić. Jak to zrobić? Wystarczy dobry plan działania i odpowiednie wyposażenie narzędziowe.

Trzeba też pamiętać, że odśnieżanie posesji i jej otoczenia jest obowiązkiem, który wynika z przepisów prawa. Takie działania zapewniają bezpieczeństwo pieszym i osób zmotoryzowanym.

Kilka praktycznych sposobów na odśnieżanie

Banalna, ale skuteczna zasada mówi, aby odśnieżać systematycznie, ponieważ nagromadzony w dużych ilościach śnieg będzie nam trudno usunąć. Poza tym mogą się pojawić oblodzonia terenu, a te stanowią większy problem niż sam śnieg.

Zanim zaczniemy odśnieżać warto zaplanować w jakim kierunku i w które konretnie miejsce będziemy to robić. Podczas prac związanych z odśnieżaniem nie wolno powodować zagrożenia ani blokowac ruchu przechodniów i pojazdów. Śnieg nie może też utrudniac odpływu studzienek kanalizacyjnych.

Skuteczne narzędzia do odśnieżania - lista

  • Łopaty do odśnieżania/śniegu – dostępne zazwyczaj warianty to szufla z tworzywa sztucznego lub metalu. Przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wagę, uchwyt (sztyl), szerokość oraz krawędź robocz;

  • Skuwacze do lodu (odkuwacze do lodu) - wykorzystywane do kruszenia zlodowaciałego śniegu. W sklepach znajdziemy skuwacze płaskie, wgłębione, trapezowe i prostokątne;

  • Odśnieżarki – największe spośród wymienionych narzędzie do odśnieżania. W ofercie sklepowej dostępne są odśnieżarki elektryczne i spalinowe.

odśnieżanie przy pomocy odśnieżarki spalinowej

Bezpieczne odśnieżanie

  1. Szczególnie zimą trzeba bardzo uważać, aby na pokrytej lodem nawierzchni nie poślizgnąć się i nie doznać urazu nogi, ręki lub głowy

  2. Obsługa odśnieżarki wymaga odpowiednich środków ostrożności tzn. trzeba sprawdzić, czy na ślimaku i wyrzutniku nie został śnieg lub lód. Nie powinno się również stosować odsnieżarki na kamienistej lub żużlowej nawierzchni

  3. Odśnieżać dachy mogą tylko i wyłącznie osoby doświadczone oraz wykwalifikowani dekarze, którzy posiadają uprawnienia do pracy na wysokościach.

  4. Do odśnieżania placów, terenów mieszkalnych, ulic oraz dachów wykorzystujemy sprawdzone i bezpieczne narzędzia.