Przycinanie tuji, czyli spalinowe nożyce do zadań specjalnych

In: Ogród On: piątek, kwietnia 29, 2016 Hit: 26435

Iglaki to popularne rośliny ozdobne, które możecie zasadzić zarówno na balkonie jak i w ogrodzie. Pełnią funkcję ozdobną, a także umożliwiają stworzenie żywopłotu, który stanowić będzie efektowną granicę ogrodu. Jednak nie będzie to możliwe bez regularnego przycinania, a do tego zadania idealnie nadadzą się spalinowe nożyce do żywopłotu.

Żywopłot ma wiele właściwości praktycznych:

  • ogranicza dostęp dźwięków z zewnątrz,
  • stanowi barierę dla wiatru,
  • utrudnia wstęp złodziejom,
  • zapewnia estetyczny wygląd (ozdabia ogród oraz zakrywa niechciane widoki).

Tuje na żywopłot

Do najczęściej stosowanych w ogrodach iglaków należą żywotniki, popularnie nazywane tujami. Tuje można sadzić w zasadzie przez cały rok (kwiecień-październik).

Jeśli zależy Wam na solidnej i naturalnej ścianie zieleni do wyboru macie m.in. takie gatunki tuji jak:

  • żywotnik zachodni Thuja occidentalis,
  • żywotnik zachodni Aurescens,
  • żywotnik zachodni Sunkist,
  • żywotnik zachodni Brabant,
  • żywotnik zachodni Fastigata,
  • żywotnik zachodni Brabant

Czy przycinanie tuji ma sens

Oprócz kompleksowych działań pielęgnacyjnych obejmujących podlewanie i nawożenie, nie powinniście zapominać o przycinaniu. Przycinanie tuji nadaje im odpowiedni kształt oraz pozwala utrzymać rozmiar. Do tego celu będą Wam niezbędne profesjonalne spalinowe nożyce do żywopłotu, które szybko i dokładnie nadadzą iglakom pożądany kształt.

przycinanie tui przy pomocy spalinowych nożyc do żywopłotu

Kiedy i jak przycinać tuje

Tuje przycina się 2-3 razy w ciągu sezonu. Pod uwagę bierzę się tylko te krzewy iglaste, które osiągnęły wzrost powyżej 1,5 m.

Pierwsze przycinanie żywopłotu ma miejsce na wiosnę, czyli wtedy, kiedy nie ma już mowy o przymrozkach. Najlepszy moment to druga połowa marca lub początek kwietnia. Jeżeli zależy Wam na tym, aby tuja ładnie się rozrosła, powinniście skrócić jej wierzchołek o około połowę długości. Poza tym należy odciąć opadnięte i uszkodzone gałązki.

Drugi raz powinno się to zrobić latem – w czerwcu. Ostatni raz w sierpniu, ale pamiętajcie, aby nie robić tego zbyt późno, ponieważ iglaki muszą zdążyć zdrewnieć przed zimą.

Czym przycinać tuje

W sprzedaży sklepowej dostępne są nożyce ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Wybór uzależniony jest od środków finansowych oraz osobistych wymogów. Do cięcia iglaków w mniejszych ogrodach wystarczają zazwyczaj elektryczne nożyce do żywopłotów. Ich główną wadą jest ograniczona moc oraz konieczność podłączenia do sieci elektrycznej lub w przypadku nożyc akumulatorowych – ograniczony czas pracy (15 min.).

Jeśli zależy Wam na fachowym narzędziu do pielęgnacji żywopłotu, najbardziej sensownym rozwiązaniem będą spalinowe nożyce do żywopłotu, które dysponują dużą mocą cięcia oraz mogą pracować przez dłuższy czas.

nożyce do żywopłotu tui spalinowe awtools

Wbrew obiegowej opinii spalinowe nożyce do żywopłotu nie muszą być bardzo głośne. Narzędzie dobrej jakości, posiadające nawet podwójne ostrze, może emitować niski poziom hałasu.

Porady praktyczne

  1. Wybierajcie narzędzia do przycinania żywopłotu dobrej jakości, ostre oraz dodatkowo oczyszczone płynem dezynfekującym. Zapobiega to przenoszeniu choroby z potencjalnie zarażonej rośliny na pozostałe jej odmiany.
  2. Nie przycinajcie żywopłotu z tuji późną jesienią, ponieważ roślina musi mieć czas na regenerację.
  3. Pamiętajcie, ze spalinowe nożyce do żywopłotu zapewniają bardziej efektywną pracę niż nożyce elektryczne. Mają większą moc i są dedykowane do miejsc, w których prace są częste, a żywopłoty bywają twarde oraz gęste. Cięcie nożycami spalinowymi odbywa się zdecydowanie szybciej niż w przypadku nożyc elektrycznych. Dodatkowo nożyce spalinowe do żywopłotu mogą pracować dłużej niż ich elektryczne/akumulatorowe odpowiedniki.

Przed zakupem weźcie pod uwagę wszystkie te praktyczne aspekty, aby wybrać narzędzie dopasowane do Waszych potrzeb.