Opryskiwacz plecakowy – robimy opryski drzew owocowych

In: Ogród On: piątek, lipca 8, 2016 Hit: 6698

Posiadanie sadu, ogrodu lub działki wiąże się z regularną pielęgnacją roślin. Jeśli zasadziliśmy drzewka i krzewy owocowe możemy być pewni, że nie ominą nas opryski drzew owocowych. Największym zagrożeniem dla roślin ogrodowych są szkodniki w okresie wegetacji i różnego rodzaju choroby.

Choroby drzew owocowych i środki ochrony

Do najpopularniejszych chorób roślin owocowych należą:

  • kędzierzawość liści brzoskwini – powoduje deformację liści (zyskują zieloną barwę, staja się pofałdowane i kruche), drzewka wolniej rosną, dają mniej owoców i są mniej odporne na mróz.
    Środki do opryskiwania: SYLLIT, POMARSOL FORTE lub CARPENE
  • brunatna zgnilizna – brązowienie i zasychanie liści oraz gnicie owoców
    Środki do opryskiwania: TOPSIN, SPARTA, KAPTAN PLUS, RONILAN lub ROVRAL FLO.
  • zaraza ogniowa jabłoni i gruszy - pędy i liście zasychają, przybierają czarny kolor, wyglądają na spalone
    Środki do opryskiwania: SYLLIT
  • torbiel śliwy - owoce mają większy rozmiar od zdrowych, są zdeformowane, niesmaczne i twarde.
    Środki do opryskiwania:
  • rak bakteryjny - pędy i liście zasychają, przybierają czarną barwę, wyglądają jak spalone
    Środki do opryskiwania: MIEDZIAN

Kiedy opryskiwać

Opryski drzew owocowych powinny się rozpocząć wczesną wiosną. Termin oprysku jest niezwykle istotny, ponieważ zbyt późne jego wykonanie nie ochroni roślin przed chorobami. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, opryski drzew owocowych możemy rozpocząć już w lutym. Pierwszy wiosenny oprysk realizujemy przed pojawieniem się liści. Opryski wykonujemy bardzo dokładnie z dużą ilością środka grzybobójczego w taki sposób, aby preparat skapywał z całego drzewka.

Musimy zadbać o to, aby wszystkie pędy i gałęzie pryskanego drzewa zostały dokładnie pokryte cieczą grzybobójczą. Przygotowanym preparatem opryskujemy drzewa owocowe od nasady pnia aż po ostatnie pędy korony.

Sprzęt do opryskiwania

Wybór urządzenia do opryskiwania drzew owocowych jest uzależniony rozmiaru drzew oraz ich liczby. Do opryskiwania małych roślin wystarczający będzie opryskiwacz ręczny. Natomiast kiedy trzeba opryskać większy obszar z drzewami owocowymi, potrzebujemy opryskiwacza plecakowego.

Opryskiwacz plecakowy oprócz wykonywania oprysków drzew, krzewów, roślin rabatowych, roślin szklarniowych, znalazły też zastosowanie przy dezynfekcji pomieszczeń wewnętrznych i zewnętrznych. Dla wygody pracy opryskiwacze plecakowe posiadają lance teleskopowe o regulowanej długości. Do opryskiwania wyższych parti drzew stosuje się przedłużacze. Stosują je zarówno amatorzy do oprysków we własnych ogrodach, na działkach jak i firmy wykonujące prace ogrodnicze.

Zalety opryskiwacza plecakowego

Opryskiwacz plecakowy jest noszony w taki sposób, że jego ciężar rozkłada się na oba ramiona i można swobodnie poruszać się nawet z dużym zbiornikiem. Ich pojemność może wynieść nawet 20 litrów.

Opryskiwacz plecakowy pozwala na jednorazowe opryskanie sporych powierzchni. W zależności od wyposażenia lanca opryskiwacza posiadać manometr. Bardziej zaawansowane modele posiadają również regulator ciśnienia cieczy. Najnowsze wersje opryskiwaczy plecakowych dysponują napędem elektrycznym,dzięki czemu płyn pompowany jest automatycznie.

Praktyczne porady

  1. W czasie pracy z opryskiwaczem nie powinno się kłaść opryskiwacza na boku, ponieważ zamiast cieczy zostanie zassane powietrze.
  2. Nie można napełniać zbiornika powyżej pojemności roboczej.
  3. Opryskiwacz należy przechowywać w miejscach nienasłonecznionych, w temperaturze powyżej +4°C.
  4. Opryskiwacz raz użyty do środków chemicznych nie może być użyty do innych celów.
  5. Po skończonej pracy opryskiwacz należy całkowicie opróżnić z cieczy, przepłukać kilkakrotnie wodą i oczyścić filterek w rękojeści, napompować pusty opryskiwacz i przedmuchać powietrzem w celu usunięcia reszty cieczy z układu.
  6. Przy stosowaniu opryskiwacza do ochrony roślin, należy stosować się do ogólnych zasad BHP oraz ściśle przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu środków chemicznych.