Kompresor olejowy czy bezolejowy - który wybrać

In: Warsztat On: piątek, czerwiec 3, 2016 Hit: 60631

Sprężarki mają szerokie zastosowanie w domu (chłodziarki, wentylatory, odkurzacze, suszarki do włosów), warsztacie (piaskowanie i malowanie natryskowe, pompowanie opon samochodowych ) i przemyśle (jako napęd kluczy pneumatycznych, szlifierek, wiertarek, młotów, dystrybucja gazów technicznych, przetłaczanie gazu ziemnego, podnoszenie ciśnienia w układach turbin gazowych, turbodoładowanie silników spalinowych).

Kompresor a sprężarka

Zapewne niewiele osób wie, że sprężarka i kompresor to nie są tożsame pojęcia. Każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Sprężarki dzieli się ze względu na stosunek sprężania na: 

  • wentylatory,
  • dmuchawy,
  • kompresory.

Umownie można używać pojęć sprężarka i kompresor zamiennie, ale warto pamiętać, że kompresory to sprężarki o stopniu sprężania większym niż 1.13.

Podział kompresorów funkcjonuje też ze względu na ich budowę i obejmuje:

  • kompresory wyporowe (tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, Roots, łopatkowe) - zasada działania polega na przemieszaniu się tłoka w zamkniętym cylindrze, co powoduje zmniejszenie objętości powietrza i w konsekwencji wzrost ciśnienia w cylindrze. Najprostszym przykładem tego typu urządzenia jest zwykła pompka rowerowa,
  • kompresory przepływowe (promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe, Comprex) – poprawnie ukształtowane ruchome elementy wirnika oraz nieruchome części kierownicy urządzenia powodują wzrost ciśnienia gazu.

Zastosowanie i zalety kompresora bezolejowego

Do prac typowo amatorskich i takich, w których niedozwolona jest nawet najmniejsza ilość oleju w sprężanym powietrzu, wykorzystuje się kompresory bezolejowe. Największym obszarem przeznaczenia tego typu sprężarek są:

  • medycyna,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł chemiczny,
  • prace domowe

Główną zaletą domowego kompresora bezolejowego w wersji jest jego mobilność (lekki i łatwy w przemieszczaniu). Poza tym charakteryzuje się prostotą obsługi, jest bezpieczny w użyciu i przyjazny dla środowiska.

Jeśli szukacie prostego kompresora do zastosowania w domu lub w jego okolicy, waszą uwagę powinny zwrócić kompresory bezolejowe. Można ich używać do malowania ścian, elementów drewnianych (meble, ogrodzenia), pompowania kół w rowerze i przedmuchiwania zanieczyszczonych urządzeń w domu i ogrodzie.

Zastosowanie i zalety kompresora olejowego

Kompresor olejowy stanowi podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego, serwisu motocyklowego lub firmy wulkanizacyjnej. Również prywatni użytkownicy decydują się na jego wybór w sytuacji, kiedy zależy im na profesjonalnym i bezawaryjnym produkcie do garażu.

Sprężarka olejowa charakteryzuje się dużą wydajnością. Może pracować bezawaryjnie w sposób ciągły. Mimo sporej wagi prawie zawsze posiada kółka jezdne, które ułatwiają swobodny jej transport. Do jej zalet zalicza się też szybki serwis, dzięki łatwemu dostępowi do części składowych sprężarki warsztatowej.

Sprężarka olejowa to bardzo wszechstronne narzędzie dla mechaników samochodowych, ponieważ może zasilać popularne narzędzia pneumatyczne (przydaje się w przypadku zapieczonych śrub i nakrętek). Równie często sprężarki olejowe wykorzystuje się w zakładach blacharskich i lakierniczych (zasilają pistolety lakiernicze).

Jaka sprężarka olejowa do warsztatu

Najważniejszym parametrem, który decyduje o przydatności sprężarki w warsztacie samochodowym jest wydajność urządzenia mierzona objętością powietrza. Dla sprawnej pracy powinna wynieść minimum 300 l/min. Mniejsza objętość kompresora może spowodować spadki ciśnienia, dlatego trzeba w takich przypadkach zwrócić uwagę na właściwości techniczne kupowanych narzędzi.

Na samą wydajność sprężarki wpływa moc elektryczna silnika (najlepiej powyżej 4 KM). Im będzie wyższa, tym trudniejszej pracy będzie mogło sprostać urządzenie.

Poza tym charakter pracy decyduje o tym, jaką pojemność powinien mieć zbiornik (mierzona w litrach). Jeśli jest interwałowa (krótkie i intensywne odcinki pracy), wówczas nie ma konieczności korzystania ze zbiornika o dużej pojemności. Dla małego warsztatu lub serwisu samochodów wystarczy sprężarka o pojemności 50 l lub 100 l.

Z kolei dla prac o długiej i ciągłej specyfice np. lakierowanie auta, niezbędny jest zbiornik o dużej pojemności (do malowania auta minimum to 300 l).