Skrzynka narzędziowa – niezbędny gadżet do warsztatu, auta, domu i ogrodu

In: Warsztat On: piątek, października 7, 2016 Hit: 5468

Dobra skrzynka narzędziowa powinna być na wyposażeniu każdego auta (osobowego, ciężarowego, lawety), domu, warsztatu oraz firmy oferującej usługi elektryczne lub elektroniczne. Temat wyboru skrzynki narzędziowej może wydawać się banalny, jednak warto poświęcić chwilę, aby przeczytać o istotnych parametrach, które gwarantują wybór skrzynki narzędziowej spełniającej oczekiwania wymagającego użytkownika (amatora i profesjonalisty).

Skrzynka narzędziowa - plastikowa, metalowa czy aluminiowa

Skrzynki narzędziowe są wykonywane z tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej/aluminium. Głównym kryterium wyboru skrzynki narzędziowej z danego tworzywa jest rodzaj użytkownika i rodzaj prac, do których będzie ona wykorzystywana.

Największą popularnością cieszą się skrzynki narzędziowe z plastiku, ponieważ możemy je kupić w przystępnej cenie, są lekkie, a także mają uniwersalny charakter. Są wykorzystywane przez amatorów-majsterkowiczów w domu i ogrodzie oraz przez profesjonalistów w wymagających warunkach pracy. Takie pojemniki na narzędzia mają też wady. Trzeba wspomnieć o tym, że plastik jest kruchy i może pęknąć przy zbyt dużym nacisku lub nadmiernym obciążeniu samej skrzynki narzędziowej. Oprócz tego tworzywo sztuczne nie jest odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego powinniśmy zachować ostrożność podczas przenoszenia w skrzynce narzędziowej lutownicy czy też pistoletu na gorący klej.

Dla wymagających użytkowników przewidziane są skrzynki na narzędzia wykonane ze stali lub aluminium. Skrzynki metalowe są trwałe, ale ciężkie. Znajdują zastosowanie m.in. w pojazdach typu lawety. Skrzynka narzędziowa z aluminium waży mniej niż metalowa i zapewnia większa trwałość niż plastik, ale jest droga i mogą sobie na nią pozwolić tylko profesjonalni użytkownicy, dla których priorytetem jest trwałość (są skłonni zapłacić więcej za wytrzymałość skrzynki narzędziowej).

Jaki rozmiar skrzynki na narzędzia

W sprzedaży stacjonarnej i internetowej mamy dostępne skrzynki narzędziowe w różnym rozmiarze i wyposażeniu. Małe pojemniki mają 12 lub 14 cali i ich pojemność będzie wystarczająca tylko na potrzeby okazjonalnego majsterkowicza. Pomieszczą bez problemu narzędzia typu młotek, gwoździe, kombinerki, taśmę izolacyjną.

Skrzynki narzędziowe w rozmiarach 18, 22 czy też 25 cali to już mniej poręczne kasetki, ale pozwalają na przenoszenie większej liczby narzędzi i drobnego wyposażenia warsztatu. Jeśli będzie nam potrzebny bardzo pojemny zestaw możemy zdecydować się na mobilny warsztat, który ma formę kilkuczęściowego kufra na kółkach. Zazwyczaj zbudowane są z trzech części: górnej skrzyni, mniejszej szuflady na drobne akcesoria oraz głębokiego kontenera na prowadnicach. Taka skrzynka to kilkuczęściowy, sporych rozmiarów kufer na kółkach wyposażony często w teleskopowy uchwyt. 

Skrzynka narzędziowa – zastosowanie

Skrzynki narzędziowe mają bardzo wszechstronne wykorzystanie. Taki sprzęt jest w autach wielu kierowców. Wybór rozmiaru skrzynki zależy od stanu auta oraz naszych umiejętności tzn. Jak wiele prac będziemy mogli wykonać we własnym zakresie przy pomocy posiadanego sprzętu naprawczego. Równie często jest używany przez domowych majsterkowiczów/złote rączki. Jeśli mamy w domu dużo miejsca można kupić jedną dużą skrzynkę, natomiast, jeśli narzędzia mają być przechowywane w mieszkaniu, praktyczniejszy będzie wybór kilku mniejszych skrzynek narzędziowych.

Nie mniej popularne są skrzynki narzędziowe wśród fachowców np. elektryków, elektroników, serwisantów komputerowych. Wszyscy oni korzystają głównie z niewielkich gabarytowo urządzeń typu: lutownica, różne mierniki, próbniki, wkrętaki, pinceta, lupa, więc optymalnym rozwiązaniem będą małe skrzynki narzędziowe z plastiku. Niektórzy elektrycy/elektronicy korzystają z podręcznych toreb narzędziowych lub do realizacji większych zleceń kufry narzędziowe.

Konserwator popularnie nazywany "złota rączką" będzie z kolei potrzebował skrzynkę narzędziową, która pomieści dużo sprzętu warsztatowego i będzie mobilna (na kółkach). Rozmiar, liczba i rodzaj szuflad/kufrów to już kwestia indywidualna i uzależniona od zakresu prac i budżetu kupującego.

Jeśli zamierzamy przewozić skrzynkę w aucie, warto sprawdzić, czy w bagażniku będziemy mogli w bezpieczny sposób zamocować skrzynię i nie będzie ona stanowiła zagrożenia dla kierowcy/pasażerów podczas potencjalnego wypadku.