Elektryczna czy spalinowa - wybieramy podkaszarkę do trawy

In: Narzędzia spalinowe i elektryczne On: czwartek, stycznia 14, 2016 Hit: 7392

Zadbany i piękny trawnik to wizytówka ogrodu. Wymaga on jednak sporo pracy i odpowiednich narzędzi do pielęgnacji. Do dużych i płaskich powierzchni niezastąpiona jest kosiarka. Co jednak zrobić w miejscach trudno dostępnych i niekorzystnych terenowo? Z pomocą przychodzi nam podkaszarka do trawy. Urządzenie to doskonale nadaje się do pracy w ciasnych i niedostępnych miejscach np. przy płocie, miedzy rabatami lub w wąskich alejkach. Pozwala również precyzyjnie przyciąć krawędzie trawnika, a najmocniejsze modele mogę nawet karczować niedostępny teren. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań maszyny, aby jak najlepiej spełniła Państwa oczekiwania.



Niech moc będzie z Wami! Podkaszarki różnią się sposobem zasilania oraz rodzajem narzędzia tnącego. Według sposobu zasilania wyróżnić możemy podkaszarki elektryczne (o zasilaniu sieciowym lub akumulatorowym) oraz podkaszarki spalinowe. Urządzeniem tnącym w podkaszarkach mogą być: głowice żyłkowe, dyski żyłkowe, plastikowe noże oraz metalowe dyski. Podkaszarki różnią się również konstrukcją, ergonomią oraz załączonymi elementami dodatkowymi ułatwiającymi pracę np kabłąk ochronny czy koła prowadzące. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając narzędzie do pracy w ogrodzie? O tym poniżej.


Podkaszarki elektryczne

Są to zazwyczaj urządzenia niedrogie, lekkie, proste w obsłudze i eksploatacji. Moc urządzeń zasilanych z gniazdka sieciowego waha się w granicach 200-550W, choć zdarzają się też modele o dużej mocy (900-1000W) przeznaczone do pracy w trudniejszym terenie. Doskonale sprawdzają się do pielęgnacji przydomowego ogrodu bądź niewielkiej działki.

Elementem tnącym w podkaszarkach sieciowych jest najczęściej głowica z nylonową żyłką. Żyłka wprawiona w ruch prędkością obrotową zachowuje się jak nóż skutecznie tnąc trawę. Innym urządzeniem tnącym stosowanym w tego typu podkaszarkach może być pojedyncza nitka wzmocnionej żyłki do cięcia grubszych łodyg albo dysk żyłkowy.

Szerokość koszenia zwykle mieści się w przedziale 20-40cm.


W podkaszarkach żyłkowych sieciowych możemy wyróżnić 3 główne typy głowic:

- głowica ręczna, w której po zerwaniu żyłki musimy wysunąć ją ręczenie - jest to rozwiązanie czasochłonne i mało wygodne

- głowica półautomatyczna, w której po zerwaniu wystarczy lekko przycisnąć głowicę do podłoża co spowoduje wysunięcie się żyłki - jest to rozwiązanie najpopularniejsze i przystępne cenowo

- głowica automatyczna, w której po zerwaniu następuje automatyczne wysunięcie żyłki - jest to rozwiązanie najwygodniejsze lecz zarazem i najdroższe



Kolejną cechą różnicującą podkaszarki jest ich budowa. Modele najprostsze mają sztywną konstrukcję bez możliwości regulacji. Nie są one polecane osobom wysokim i mającym problemy z kręgosłupem, gdyż wymuszają pracę tylko w jednej, ściśle określonej pozycji. Alternatywą dla tych urządzeń są produkty o regulowanej konstrukcji. Posiadają one drążek teleskopowy umożliwiający dobór długości urządzenia do wzrostu użytkownika. Dodatkowym atutem będzie regulowany uchwyt ułatwiający trzymanie urządzenia za pomocą drugiej ręki. Przemyślane rozwiązania pod kątem ergonomii przekładają się na wygodną, przyjemną i niemęczącą pracę

Bardzo ważnym elementem jest także możliwość regulacji głowicy. Ułatwia to przycinanie krawędzi, rabat oraz pracę w terenie pochyłym (np. przycinanie mocno nachylonych skarp).

Dostępne są również modele wyposażone w kabłąk chroniący przed uszkodzeniem. Jest to prosty lecz skuteczny sposób na ochronę przed ścięciem żyłką innych roślin, kory drzew oraz płotu i obrzeży.

Funkcjonalnym i wygodnym dodatkiem są także doczepiane kółka. Umożliwiają one komfortowe prowadzenie podkaszarki po płaskiej powierzchni odciążając użytkownika. Sprawdzają się szczególnie przy pracy na dużym, płaskim terenie.


Największą wadą urządzeń sieciowych jest konieczność podłączania kabla sieciowego. W trakcie pracy musimy uważać aby go nie uszkodzić jak również aby on nie uszkodził np. rabat kwiatowych. Ze względu na spadek napięcia nie można stosować długich przedłużaczy co znacznie ogranicza zasięg urządzenia. Należy też pamiętać o konieczności stosowania atestowanych i bezpiecznych przedłużaczy ogrodowych o przekroju dostosowanym do mocy urządzenia.


Podkaszarki akumulatorowe

Są urządzeniami które zachowując parametry urządzeń sieciowych zapewniają pełna mobilność i niezależność od źródeł zasilania. W przypadku tej grupy urządzeń najważniejszymi parametrami są napięcie i pojemność akumulatora. Napięcie wpływa na moc urządzenia (im wyższe napięcie tym wyższa moc silnika). Pojemność akumulatora wpływa na długość pracy a co za tym idzie na wielkość powierzchni jaką możemy skosić na jednym ładowaniu. Zwykle akumulator o pojemności 1.5Ah powinien wystarczyć na skoszenie powierzchni około 500m². Zastosowanie zasilania akumulatorowego pozwala na mobilną prace bez hałasu i zapachu spalin oraz łatwą i czystą obsługę.

Jako element tnący zwykle wykorzystywana jest żyłka bądź noże tnące z tworzywa sztucznego. Plastikowe noże tnące cechują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię w stosunku do żyłki, dlatego pozwalają zwiększyć czas pracy na akumulatorze. Cechują się również wyższą odporności na uszkodzenia mechaniczne. Niestety są dużo droższe (w porównaniu do żyłki) oraz trudniej dostępne.

Szerokość koszenia urządzeń akumulatorowych wynosi zwykle 20-28cm.

Największym minusem tych urządzeń jest ich dość wysoka cena i ograniczony czas pracy. Akumulatory są najdroższymi elementami wyposażenia a w komplecie na ogół znajduje się tylko jedna sztuka. Po wyczerpaniu baterii musimy zrobić przymusową przerwę na naładowanie akumulatora które trwa około 1-5 godzin (w zależności od zastosowanej technologii). W związku z tym nadają się one tylko do trawników o małej powierzchni.


Podkaszarki spalinowe

Są urządzeniami przeznaczonymi do koszenia dużych powierzchni. Dzięki zastosowaniu silnika spalinowego zapewniają całkowitą mobilność. Charakteryzują się o wiele większą mocą w stosunku do urządzeń sieciowych. Przy zastosowaniu głowicy żyłkowej lub metalowego ostrza tnącego są w stanie ciąć bardzo wysoką trawę, chwasty, a nawet małe drzewka. Potocznie są też nazywane kosami spalinowymi.

Na rynku możemy spotkać urządzenia z silnikami o mocy 1,2 do 5 KM. Im wyższa jest moc silnika tym większe są jego możliwości. Dostępne są urządzenia z silnikami dwusuwowymi i czterosuwowymi. Silniki dwusuwowe cechują się większą mocą i niższą ceną w stosunku do konstrukcji czterosuwowych, lecz musimy zasilać je specjalną mieszanką paliwa z dodatkiem oleju przeznaczonego do tego rodzaju silników. Silniki czterosuwowe przeważnie są droższe lecz nie wymagają przygotowania specjalnej mieszanki, są cichsze i cechują się niższym zużyciem paliwa.


Przeniesienie napędu odbywa się najczęściej za pomocą sztywnego wału co umożliwia przenoszenie wysokich momentów obrotowych na głowicę. Wpływa to jednak na wagę urządzenia które w połączeniu z silnikiem jest dość ciężkie. Przeważnie w wyposażeniu znajdują się specjalne szelki lub uprząż. Pozwala to na odciążenie rąk i przeniesienie ciężaru na barki i plecy.


W urządzeniach spalinowych jako element tnący wykorzystywana jest głowica żyłkowa z możliwością zastąpienia jej metalowym nożem tnącym. Metalowe ostrze doskonale się nadaje do terenu silnie zachwaszczonego gdzie żyłka ulegała by częstym zerwaniom.

Szerokość cięcia w podkaszarkach spalinowych jest zwykle większa niż w urządzeniach elektrycznych i wynosi nawet 45cm.

Urządzenia spalinowe są przeznaczone do wykorzystania profesjonalnego w takich gałęziach przemysłu jak leśnictwo, rolnictwo bądź zieleń miejska. W rękach użytkownika domowego sprawdzą się do wykonania pracy na dużych powierzchniach i w trudnym terenie.

Na rynku można też spotkać modele umożliwiające wymianę narzędzi tnących przekształcając jedno urządzenie w inne. W szybki i prosty sposób możemy zmienić podkaszarkę w nożyce do żywopłotu lub łańcuchową piłę do gałęzi. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakup kilku narzędzi, oraz wymaga mniejszej ilości miejsca do przechowywania.



Zalety i wady


Podkaszarka elektryczna sieciowa

niska waga ułatwia manewrowanie

przeznaczona do małych i średnich powierzchni

niska cena zakupu

łatwa w obsłudze i konserwacji

tania w eksploatacji

plączący się kabel

konieczność posiadania zasilania sieciowego

niska mobilność


Podkaszarka elektryczna akumulatorowa

duża mobilność

niska waga ułatwia manewrowanie

łatwa w obsłudze i konserwacji

tania w eksploatacji

wysoka cena zakupu

czas pracy uzależniony od pojemności akumulatora

przeznaczona do małych powierzchni

niektóre modele wymagają specjalnego osprzętu (noże z tworzywa)


Podkaszarka spalinowa

duża mobilność

przeznaczona do dużych powierzchni

umożliwia zastosowanie metalowego noża

znacznie większa moc w porównaniu do urządzeń elektrycznych

wysoka cena zakupu

ciężka i niezbyt poręczna

obsługa wymaga kontaktu z paliwem i olejami

bardzo głośna