Elektryczna czy spalinowa - wybieramy pilarkę łańcuchową

In: Narzędzia spalinowe i elektryczne On: czwartek, stycznia 14, 2016 Hit: 14043

Piła łańcuchowa znajduje świetne zastosowanie zarówno w przydomowym ogrodzie jak także w przemyśle leśnym. Nie ma jednak urządzenia uniwersalnego i każde posiada swoje wady i zalety. Podpowiadamy na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę, aby dobrać maszynę idealną do Państwa potrzeb.


Pilarka łańcuchowa jest urządzeniem niezwykle wszechstronnym. Znajduje zastosowanie zarówno w przydomowym ogródku jak także w gospodarstwie rolnym, przemyśle leśnym a nawet ratownictwie. Nie ma jednak modelu o konstrukcji „jedna do wszystkiego” i to właśnie w oparciu o nasze potrzeby powinniśmy dokonać odpowiedniego wyboru.

Urządzenia możemy podzielić przede wszystkim ze względu na przeznaczenie, czy będzie ona służyć do prac domowych czy też do celów profesjonalnych. Następnym ważnym czynnikiem będzie sposób zasilnia. Na rynku mamy dostępne piły elektryczne (w tym także akumulatorowe) i spalinowe. Kolejną ważną różnicą będzie moc urządzenia a co się z tym wiąże długość prowadnicy i możliwości cięcia. To będzie się przekładało na wagę urządzenia i jego zastosowanie.


Piły łańcuchowe elektryczne

Są to urządzenia tanie, lekkie, wygodne i zawsze gotowe do użycia. Jednak do swojej pracy wymagają stałego dostępu do źródła zasilania o napięciu 230V. Jeżeli mamy do wykonania lekkie prace w ogrodzie lub na działce, gdzie dostęp do energii elektrycznej nie stanowi problemu wówczas śmiało możemy decydować się na urządzenie tego typu. Znajdą one również zastosowanie w wykorzystaniu profesjonalnym do np. cięcia desek na budowie lub krokwi.

Moc pilarek elektrycznych, w zależności od producenta i modelu, zawiera się w zakresie 1200-2000W. Pozwala to na zastosowanie prowadnic o długości 30-45 cm. Do prac w ogrodzie długość 30-40cm jest zupełnie wystarczająca. Piły elektryczne świetnie nadają się do takich prac jak: cięcie drewna na opał, niewielkich krzewów, desek oraz przycinanie gałęzi.

Niska waga urządzenia sprawia, że można nim wygodnie operować nawet w trakcie długiej pracy.

Są to także urządzenia proste w obsłudze i eksploatacji. Jedyne czynności jakie musimy wykonać to: sprawdzanie naciągu i ostrości łańcucha, pilnowanie poziomu oleju do smarowania łańcucha oraz czyszczenie maszyny po skończonej pracy.

Urządzenia te są również stosunkowo ciche, generują hałas na poziomie 90-100 dB.

Ciekawym usprawnieniem jest również zastosowanie w niektórych modelach systemu bez narzędziowego montażu i napinania łańcucha. Pozwala to wykonać wspomniane czynności łatwo i szybko a przy tym zaoszczędzić sporo czasu.

Niestety minusem jest mała mobilność. Trzeba również zwracać uwagę aby przypadkiem nie przeciąć przewodu zasilającego.


Piły łańcuchowe akumulatorowe

Urządzenia te, w odróżnieniu od urządzeń elektrycznych, zapewniają pełną mobilność. Pozwalają na pracę tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Nadal pozostają lekkie i proste w obsłudze oraz eksploatacji.

Podstawowym minusem tej kategorii urządzeń jest czas pracy i cena. Zwykle na jednym ładowaniu możemy przepracować około 30-60 minut, po czym niestety czeka nas przerwa na naładowanie baterii (gdzie znów musimy mieć dostęp do sieci elektrycznej).

Posiadają one zwykle też krótkie prowadnice o długości do 30cm przez co nie są w stanie ciąć grubszych elementów.

Urządzenia te doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy nie mamy dużo cięcia a pozbawieni jesteśmy dostępu do źródła zasilnia.

Niestety z uwagi na zastosowany akumulator, urządzenia te zwykle są dość drogie w zakupie. Pomimo wysokiej ceny zakupu, oszczędzamy jednak w szerszym przedziale czasowym na eksploatacji (koszty paliwa, czynności serwisowe).


Piły łańcuchowe spalinowe

Są to urządzenia ciężkie i głośne lecz o wiele mocniejsze niż piły elektryczne. Dzięki zastosowaniu silnika spalinowego zapewniają pełną mobilność i niezależność od źródeł prądu. Doskonale nadają się zarówno do codziennej pracy jak i do ciężkich zastosowań profesjonalnych (np. wycinka drzew).

Moc pilarek spalinowych jest określana za pomocą koni mechanicznych (KM) i zawiera się zwykle w przedziale 1.0-6.0 KM. Im większa moc tym cięższe zadania urządzenie jest w stanie wykonać. Do typowych prac w domu i ogrodzie zwykle wystarczy piła o mocy 2.0-3.5 KM. Długość prowadnicy jest uzależniona od mocy silnika i przeznaczenia urządzenia. Zwykle wynosi ona od 30 cm do 110 cm.

Z uwagi na zastosowanie silnika spalinowego i związanego z nim osprzętu, oraz solidniejszej (zwykle stalowej) obudowy waga tych urządzeń waha się w przedziale od 3 do 12 kg.

Wybierając pilarkę spalinową warto też zwrócić uwagę na jej spalanie, które może wynosić od 1 l/h do nawet 20 l/h. Jeżeli będziemy często korzystać z urządzenia, lepiej rozejrzeć się za oszczędniejszym modelem, pozwoli nam to uniknąć wysokich kosztów późniejszej eksploatacji.

Pilarki spalinowe wymagają również znacznie bardziej skomplikowanych czynności eksploatacyjnych i serwisowych niż urządzenia elektryczne. Z racji zastosowania przeważnie silnika dwusuwowego konieczne jest przygotowywanie mieszanki paliwa i oleju.

Hałas wytwarzany przez te urządzenia (na poziomie 110-120 dB) jest uciążliwą cechą i wymaga stosowania dodatkowych środków ochrony słuchu.

Dokonując wyboru warto zwrócić też uwagę na systemy ułatwiające pracę, takie jak łatwy rozruch, tłumienie wibracji czy też oczyszczanie spalin.



Zalety i wady


Piły łańcuchowe elektryczne

niska waga ułatwia manewrowanie

prosta w obsłudze i eksploatacji

niska cena zakupu

zawsze gotowa do pracy

przyjazna dla użytkownika (brak zapachu spali, niskie wibracje)

optymalny poziom hałasu

brak mobilności

konieczność stosowania przedłużaczy

długość prowadnicy do 45cm


Piła łańcuchowa akumulatorowa

pełna mobilność

niska waga ułatwia manewrowanie

prosta w obsłudze i eksploatacji

przyjazna dla użytkownika (brak zapachu spali, niskie wibracje)

optymalny poziom hałasu

wysoka cena zakupu

krótka prowadnica

ograniczony czas pracy na akumulatorze


Piła łańcuchowa spalinowa

pełna mobilności

przeznaczona do najcięższych zadań

bardzo duże długości prowadnic

wysoki poziom hałasu

duża waga

wymaga czynności serwisowych

wysoka cena zakupu