Ciśnieniowa czy zanurzeniowa - jaką pompę wybrać?

In: Narzędzia spalinowe i elektryczne On: czwartek, stycznia 14, 2016 Hit: 15211

Pompa wodna to przydatne urządzenie zarówno w domu jak i w ogrodzie. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór różnych modeli, o konstrukcjach przystosowanych do konkretnych zadań. To właśnie przeznaczenie powinno być głównym kierunkiem, który powinniśmy obrać przy wyborze pompy. Podpowiadamy co jest na rynku i na co zwrócić uwagę.

Jakie pompy znajdziemy na rynku?

- pompy ciśnieniowe – umożliwiają pobieranie wody z różnych źródeł (np. oczek wodnych, zbiorników na deszczówkę, beczek czy też studni), jej transport i zasilanie różnorodnych punktów odbioru.

- pompy zanurzeniowe – przeznaczone są do wypompowywania czystej lub brudnej wody

W kategorii pomp ciśnieniowych możemy wyróżnić:

- pompy ogrodowe – przeznaczone są do zasilania urządzeń zraszających z alternatywnych źródeł zasilania. Do tego celu można wykorzystać wodę z deszczówki, beczki lub studni (której głębokość nie przekracza 8 metrów). Zwykle są to urządzenia które ustawia się na powierzchni i podłącza wężami wejścia i wyjścia. Główną cechą na jaką należy zwrócić uwagę jest wydajność pompy. Powinna ona być większa niż sumaryczne zapotrzebowanie wszystkich podłączonych urządzeń (zraszaczy, pistoletów itp.)

- pompy głębinowe – służą do pobierania wody, której lustro znajduje się na głębokości większej niż 8 metrów (np. studnie). Kierując się wyborem, przede wszystkim trzeba dobrać model zgodny z głębokością i średnicą studni w której będzie stosowana. Najczęstsze przedziały głębokości to: do 8 metrów, od 8 do 20 metrów oraz od 20 do 30 metrów.

- hydrofory – służą do pompowania wody czystej oraz charakteryzują się automatyką działania. Załączają się automatycznie gdy poziom ciśnienia w zbiorniku urządzenia maleje i automatycznie się wyłączają gdy osiąga zadane ciśnienie. Jest to oszczędne rozwiązanie, gdyż w przypadku niedużego poboru wody, urządzenie nie musi się załączać co przekłada się na oszczędność energii.

W kategorii pomp zanurzeniowych możemy wyróżnić:

- pompy do wody czystej – służą do wypompowywania wody pozbawionej zanieczyszczeń, doskonale sprawdzą się do z zalanych piwnic czy pralni, oraz do wymiany wody w niewielkich basenach i oczkach wodnych. Czasami posiadają konstrukcję wspomagającą wypompowywanie płaszczyznowe, które pozwala na wybranie wody nawet do 1mm.

- pompy do wody brudnej – zastosowanie tych pomp jest podobne jak pomp do wody czystej (usuwanie wody z zalanych piwnic czy pralni, oraz do wymiany wody w niewielkich basenach i oczkach wodnych) z tą różnicą, że nie są one wrażliwe na zanieczyszczenia znajdujące się w tej wodzie. Dzięki temu możemy usuwać też wodę brudną np. z wykopów, placów budowy itp.

- pompy do szamba – są to specjalne konstrukcje przeznaczone do wypompowywania fekaliów. Zwykle wyposażone są w rozdrabniacz dużej mocy zapobiegający jej zapychaniu się.

Wydajność i ciśnienie.

Są to drugie po przeznaczeniu najważniejsze cechy pompy wodnej. Wydajność mówi nam o maksymalnej ilości wody jaką w danym przedziale czasu pompa jest w stanie przetransportować. Wartość ciśnienia ma za to znaczenie przy zasilaniu pewnego typu urządzeń.

Wydajność powinna zostać obliczona w oparciu o sumaryczne zużycie podłączonych urządzeń odbiorczych które są wykorzystywane w tym samym momencie. Duże znaczenie ma też wysokość na jaką chcemy wypompować wodę. Wraz z wzrostem wysokości wydajność pompy będzie malała. Jeżeli pompa będzie zasysać ze zbiornika położonego poniżej jej poziomu również należy uwzględnić powstanie strat w wydajności. Każda pompa ma pewien przedział wydajności i wysokości podnoszenia, który powinniśmy dobrać zgodnie z naszymi potrzebami.

Aby zapewnić prawidłową pracę ujęć wodnych należy dostarczyć wodę pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Zwykle wystarczająca jest wartość z przedziału 2-2,5 bar. Przyjmuje się zwykle że wartość maksymalnego ciśnienia powinna być o 60-65% wyższa niż ciśnienie minimalne. Na wartość ciśnienia będą również miały wpływ takie czynniki jak głębokość pobierania wody oraz długość instalacji i wiążące się z tym opory. Im węższe rury są zastosowane w instalacji tym większy opór stawiają przepływającej wodzie.

Źródło zasilania

Możemy tu rozróżnić pompy o zasilaniu elektrycznym oraz spalinowym. Znaczna większość pomp wyposażona jest w silnik elektryczny. Dzięki temu są to urządzenia małe, lekkie i stosunkowo ciche. Zwykle można je montować poniżej lustra wody jak również w zamkniętych pomieszczeniach. Ich główną wadą jest to, że zapewnić musimy do ich działania źródło energii elektrycznej.

Pompy z silnikiem spalinowym doskonale sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości zasilania energią elektryczną. Niestety są głośne, ciężkie i nie mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach. Są to urządzenia bardzo mobilne. Bardzo często ten typ pomp jest wykorzystywany w ratownictwie, np. do wypompowywania zalanych pomieszczeń.

Wybierając pompę powinniśmy przede wszystkim oprzeć się na jej przeznaczeniu. Z wartości liczbowych powinniśmy zwrócić uwagę na jej wydajność, ciśnienie, maksymalną wysokość tłoczenia, maksymalną głębokość zasysania oraz producenta i cenę.