Pompa do brudnej wody - jak wybrać najlepszą

In: Ogród On: piątek, sierpnia 19, 2016 Hit: 9543

Zalana piwnica, dom, ogród lub pole to sytuacje, w których stosujemy pompy zanurzeniowe (zatapialne) lub powierzchniowe (niezatapialne). Dziś zajmiemy się pompami zanurzeniowymi , a konkretnie pompami do brudnej wody - dedykowanymi do przetłaczania brudnej (zużytej) wody z umywalek, wanien, pralek oraz piwnic, stawów, pól lub wykopów. Pompy tego typu nie nadają się natomiast do przepompowywania ścieków, ponieważ posiadają nieduży przelot swobodny.

Pompa wody - działanie

Pompa wody działa w dosyć prosty sposób, a mianowicie pompę wraz z silnikiem umieszcza się poniżej poziomu wody. W takim wariancie pompa tłoczy jedynie wodę. W sprzedaży można znaleźć pompy przewidziane do przepompowywania wody o różnym poziomie zanieczyszczeń.

Niektóre pompy wody zostały wyposażone w stopę, dzięki której można w wygodny sposób umieścić ją w pożądanym miejscu. Tego typu urządzenia do pompowania wody są zazwyczaj wykonane z elementów wodoodpornych, dzięki temu mogą pracować w wilgotnym środowisku. Zastosowane w nich uszczelnienia zapewniają trwałość oraz bezpieczna pracę. Pompy zanurzeniowe charakteryzuje też zdolność tłoczenia dużej ilości cieczy oraz wszechstronność w zastosowaniu (dom, ogród, prace budowlane).


Pompa do brudnej wody– jak podłączyć i używać

Pompę brudnej wody można używać w basenie, stawie lub oczku wodnym, ale w tym czasie w zbiorniku wodnym nie powinny znajdować się żadne osoby. W miejscu pracy pompy brudnej wody nie mogą występować temperatura zamarzania, ponieważ lód, który osadziłby się w pompie spowoduje jej zniszczenie. Sama pompa powinna być przechowywana w dodatniej temperaturze.
Kabel pompy brudnej wody należy również chronić przez niskimi i wysokimi temperaturami, olejem, paliwami. Poza tym połączenie wtykowe powinno być zabezpieczone przed zalaniem.

Pompa do brudnej wody nie nadaje się do pompowania wody pitnej oraz mediów powodujących korozję i będących żrącymi, palnymi lub wybuchowymi (benzyna, olej grzewczy, rozcieńczalniki nitrowe)

pompa do brudnej wody i jej zastosowanie


Pompa do brudnej wody – jaką kupić

Stojąc przed decyzją "jaką pompę do wody brudnej kupić" trzeba wziąć pod uwagę kilka jej parametrów. Najpierw sprawdźmy parametry techniczne, solidność wykonania, a także maksymalną dopuszczalną średnicę zanieczyszczeń.

Pompy mogą mieć silnik spalinowy lub elektryczny. Większość z nich oparta jest o napęd elektryczny, który jest cichy i w zasadzie bezobsługowy. Poza tym pompy do wody brudnej z napędem elektrycznym mogą być używane w pomieszczeniach jak i pod wodą.

Z kolei pompy napędzane silnikiem spalinowym posiadają taką zaletę, że nie jesteśmy uzależnieni od źródła energii elektrycznej, dzięki temu możemy ich używać na dużym obszarze oraz stacjonarnie. Z racji emisji spalin nie są przewidziane do pracy w pomieszczeniach.

Przed zakupem pompy wody brudnej o napędzie elektrycznym musimy zdecydować, czy potrzebna jest nam pompa z silnikiem jednofazowym czy trójfazowym. Z zasady silniejsze pompy wyposażone są w silniki trójfazowe oraz są oszczędniejsze niż ich jednofazowe odpowiedniki.

Pompa określana jest przez dwa parametry: wydajność Q (l/s lub m³/h) oraz wysokość podnoszenia H mierzoną w metrach słupa wody. Parametry te należy dobrać do: wielkości zapotrzebowania wody w domu (wydajność) oraz sumy strat hydraulicznych w instalacji (wysokość podnoszenia). Najprościej jest zlecić dobór pompy wykwalifikowanemu specjaliście. Jeśli jednak chcemy sami to zrobić, możemy przyjąć orientacyjne wartości. Zapotrzebowanie na wodę pitną zależy od liczby i rodzaju podłączonych odbiorników: • dla małego domu (kuchnia, jedna łazienka, pralnia) – 0,69 l/s (2,5 m³/h); • dla dużego domu (kuchnia, dwie łazienki, pralnia) – 0,84 l/s (3,0 m³/h).

Wysokość podnoszenia określa się przez sumę wysokości geometrycznej, na jaką należy przetłoczyć wodę lub ścieki, oraz oporów hydraulicznych rurociągu. W praktyce dla wody można przyjąć sumę: różnicy poziomów między zwierciadłem wody w studni a baterią położoną najwyżej w instalacji; minimalnego ciśnienia na wlocie do baterii (10 m słupa wody, dla spłuczki ciśnieniowej 12 m); oporów hydraulicznych instalacji – można je oszacować na 1,5-2,0 m słupa wody w całym domu.

Praktyczne porady

1. Pompa do brudnej wody powinna mieć zabezpieczenie przed pracą na sucho.

2. Przy wyborze pompy do wody trzeba pamiętać, że wydajności pomp są większe od chwilowego poboru wody, dlatego zawsze konieczny jest zbiornik hydroforowy. Wybierając rozmiar zbiornika należy kierować się wytycznymi producenta.

3. Każda pompa ma charakterystykę, czyli określony przez producenta wykres zależności między wydajnością Q i wysokością podnoszenia H – znaleźć go można w katalogu pomp, w którym na jednym diagramie zebrane są charakterystyki całego typoszeregu.

4. Określając wymaganą wydajność pompy i wysokość podnoszenia ze względu na zapotrzebowanie wody oraz opory hydrauliczne konkretnej instalacji musimy wyznaczyć punkt pracy pompy, który należy umieścić na wykresie charakterystyk pomp i odnaleźć tę najbliższą punktu pracy (przebiegająca przez niego lub tuż ponad nim).

Zbyt mała pompa nie zapewni przetłoczenia medium na odpowiednią wysokość lub nie da zadowalającej wydajności. Zbyt duża zaś będzie zużywała nadmierne ilości energii elektrycznej z powodu większej mocy silnika, a jednocześnie będzie pracować w bardzo krótkim cyklu włączenia-wyłączenia, co obniży jej żywotność.