Narzędzia ogrodnicze niezbędne na Twojej działce – lista i poradnik

In: Ogród On: środa, kwiecień 19, 2017 Hit: 3028

Posiadanie działki to nie tylko przyjemność ze zbierania plonów, ale także ciężka praca, która wiąże się z wykonywaniem wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dotyczy to zarówno małych jak i dużych działek. Aby prace na działce mogły być wykonane szybko i wygodny sposób, potrzebujemy zebrać praktyczny zestaw narzędzi ogrodniczych.

Wybór narzędzi jest uzależniony od wielkości ogrodu oraz od rodzaju uprawianych w nim roślin. Inne przybory narzędziowe nadadzą się do cięcia trawy, inne do przycinania tuji, a jeszcze inne do pielęgnacji drzew. Oferta narzędzi dostępnych w sklepach ogrodniczych zarówno dla amatorskich działkowiczów jak i dla profesjonalistów jest szeroka. W naszym poradniku podpowiemy jak skompletować praktyczny zestaw.

Jak wybrać najlepsze narzędzia do ogrodu

To co powinno nas interesować przy wyborze narzędzi ogrodowych to przede wszystkim ich ergonomia. Dzięki temu prace ogrodowe takie jak: skopanie ogródka, koszenie trawy lub cięcie krzewów, nie będą sprawiały nam dużego wysiłku. Poza tym nie zapominajmy o solidności wykonania sprzętu do ogrodu. Narzędzia wyprodukowane z tworzyw sztucznych (włókno węglowe lub szklane) sprawdzają się najlepiej przy regularnym użytkowaniu. Są lekkie, nie rdzewieją i wykazują dużą odporność na łamanie i uderzenia.

Narzędzia do ogrodu wybieramy także biorąc pod uwagę rozmiar działki, na której będziemy pracować:

 • w małych ogrodach wystarczą nam narzędzia ręczne.

 • w ogrodach średniej wielkości wykorzystujemy zazwyczaj narzędzia ręczne i elektryczne.

 • w dużych ogrodach korzystamy ze wszystkich możliwych rodzajów narzędzi (ręczne, elektryczne i spalinowe)


Podstawowe rodzaje narzędzi ogrodowych

Każdy ogrodnik-amator powinien mieć na wyposażeniu zestaw niezbędnych narzędzi, do których zaliczają się:

 • szpadel, łopata i pazurki – służą do kopania w ziemi i usuwania jej nadmiaru, motyka do eliminacji chwastów.

 • grabie – dostępne są modele do liści i trawy, ogólnego przeznaczenia z twardymi końcówkami (służą m.in. do grabienia trawy/liści), z wąskim styliskiem (do pielęgnacji zagonów i rabat oraz do grabienia śmieci na działce).
 • wąż ogrodowy, zraszacz lub konewka – rośliny w ogrodzie/na działce wymagają regularnego podlewania. W małym ogrodzie wystarczy nam konewka, natomiast w przypadku większej powierzchni praktyczniejszy będzie wąż ogrodowy lub zraszacz. Nie powinniśmy zapominać o właściwym użytkowaniu i przechowywaniu węża i pozostałych akcesoriów ogrodniczych np. Wąż nawijać na bęben po każdym użyciu i przechowywać go zacienionym miejscu.

 • sekatory - jednoręczne stosuje się do pędów o grubości 15 mm, a dwuręczne do pędów o grubości do 40 mm. W sprzedaży dostępne są też sekatory typu żyrafa, które wymagają mniejszej siły oraz sięgają do wyżej położonych gałęzi. Model zwany„lisim ogonem” przydaje się do usuwania grubszych konarów, z kolei piła elektryczna sprawdzi się na działce, gdzie rośnie sporo starych drzew.

 • Pilarki łańcuchowe (elektryczne i spalinowe) - potrafią obciąć najgrubsze gałęzie, z którymi nie poradzilibyśmy sobie ręcznie.
  Model zwany„lisim ogonem” przydaje się do usuwania grubszych konarów, z kolei piła elektryczna sprawdzi się na działce, gdzie rośnie sporo starych drzew.

  spalinowa pilarka łańcuchowa awtools
 • nożyce elektryczne lub nożyce spalinowe – służą do cięcia długich żywopłotów. Dostępne są praktyczne wersje z przystawką nagarniającą pędy.

  elektryczne nożyce do żywopłotu awtools

 • kosiarki elektryczne – lekkie i zwrotne urządzenia, przeznaczone do trawników o powierzchni nie przekraczającej 500 m2. Dostępne są modele na kabel elektryczny lub kosiarki zasilane akumulatorem.

  Do sprzętu specjalistycznego zalicza się kosiarki poduszkowe, których używa się na nierównej i pofałdowanej nawierzchni (nachylenie nawet do 60 stopni). Kosiarki poduszkowe unoszą się pod wpływem powietrza wytwarzanego przez dmuchawę, brak oporu i tarcia umożliwia łatwiejsze koszenie na nachylonym trawniku

  kosiarka elektryczna awtools
 • kosiarki spalinowe - dedykowane do większych trawników. Urządzenia wyposażone zazwyczaj w silniki od 3,5 KM do 5,5 KM. Niektóre posiadają w dodatkowym wyposażeniu: regulacje wysokości cięcia, napęd na koła i elektryczny zapłon.

 • Minitraktorki spalinowe i kosiarki samojezdne - Traktorki ogrodowe zaprojektowano z przeznaczeniem na największe trawniki. Dysponują silnikiem o mocy kilkunastu KM, agregatem koszenia nawet do 150 cm, koszem na ścinki. Posiadają też często możliwość montażu pługu lub szczotki do mycia twardych nawierzchni. Stanowią najwygodniejszy, ale jednocześnie najdroższy wariant koszenia trawy.

 • Kosy oraz PODKASZARKI ELEKTRYCZNE I SPALINOWE - dzięki niewielkim rozmiarom i mobilności zapewniają łatwy dostęp do miejsc, do których nie jest możliwe dotarcie kosiarkami i minitraktorkami. Kosą lub podkaszarką skosimy działkowe rowy, miejsca przy ogrodzeniu lub wokół drzew oraz rabaty. Mechanizm cięcia opiera się na żyłce lub tnącej tarczy.

  podkaszarka elektryczna awtools