Jak prawidłowo konserwować piłę łańcuchową?

In: Narzędzia spalinowe i elektryczne On: czwartek, stycznia 14, 2016 Hit: 4854

Pilarka łańcuchowa jest urządzeniem praktycznym i przydatnym do wykonania wielu zadań. Pracuje jednak w ciężkich i mocno zanieczyszczonych warunkach. Aby cieszyć się pełną sprawnością techniczną i bezawaryjną pracą należy regularnie wykonywać przeglądy eksploatacyjne i bieżące naprawy. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

Należy pamiętać, aby podczas wszelkich prac konserwacyjnych, zawsze używać rękawic ochronnych, które chronią przed przypadkowym skaleczeniem ostrym łańcuchem tnącym.


Piła łańcuchowa elektryczna

Urządzenia elektryczne nie wymagają zbyt skomplikowanych czynności eksploatacyjnych, dlatego wykonanie poniższych prac nie powinno sprawić nam większych problemów. Przystępując do pracy z urządzeniem powinniśmy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, w tym celu należy się upewnić że przewód zasilający został odłączony z gniazdka elektrycznego.


1.czyścimy

Pierwszą czynnością jaką wykonujemy jest dokładne oczyszczenie urządzenia z resztek trocin i innych zabrudzeń. Nie należy do tego celu używać strumienia wody bo można uszkodzić silnik oraz obwody elektryczne. Najlepiej użyć wilgotnej szmatki z domieszką detergentu. Należy zdemontować osłonę przekładni łańcucha i dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia jakie się tam zebrały.

2.oglądamy

Oględziny rozpoczynamy od przewodu elektrycznego. Skupiamy się przede wszystkim na tym czy nie ma rozerwań bądź przetarć. Jeżeli takowe zauważymy, należy dobrze zaizolować miejsce uszkodzenia bądź wymienić przewód na nowy. Przyglądamy się także reszcie konstrukcji czy nie ma uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli coś zauważymy należy wymienić uszkodzone elementy na nowe. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na stan gwiazdki napędzającej łańcuch i sprężynę sprzęgła. Jeżeli elementy te wykazują cechy zużycia należy je bezwzględnie wymienić na nowe.

3.regulujemy

Należy sprawdzić stan naciągnięcia łańcucha i jego ostrość. Praca zbyt luźnym bądź tępym łańcuchem może prowadzić do uszkodzenia całego napędu tnącego a nawet pęknięcia łańcucha. Jeżeli stan zużycia łańcucha na to pozwala to go ostrzymy, jeżeli zużycie jest zbyt duże wymieniamy łańcuch na nowy.

4.ładujemy

Jeżeli posiadamy urządzenie akumulatorowe musimy pamiętać o pełnym naładowaniu akumulatorów. W przypadku głębokiego rozładowania, w akumulatorze zachodzą nieodwracalne zmiany, skracające jego żywotność. Jeżeli akumulator został wykonany w technologii niklowo-kadmowej (Ni-Cd) powinniśmy pamiętać o jego doładowaniu zwykle co 2–3 miesiące. Akumulatory wykonane w tej technologii posiadają tendencję do szybkiego samorozładowania. Efekt ten został zminimalizowany w technologii litowo-jonowej (Li-Jon) i jeżeli posiadamy taki właśnie akumulator, to jedno ładowanie wystarczy na cały okres przestoju.


Piła łańcuchowa spalinowa

Tutaj czynności eksploatacyjne są bardziej skomplikowane i wymagają większej wprawy. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, powinniśmy zlecić ich wykonanie zaufanemu serwisowi. Tak jak w przypadku urządzeń elektrycznych, tak i tutaj na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo użytkownika w trakcie przeprowadzania czynności serwisowych. Aby uniknąć niekontrolowanego włączenia urządzenia przed przystąpieniem do prac należy odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej.


1.czyścimy

Bardzo dokładnie czyścimy nasze urządzenie z pozostałości trocin i innych zabrudzeń. Szczególną ostrożność należy zachować w okolicy łańcucha aby się nie skaleczyć. Do czyszczenia obudowy najlepiej użyć mokrej szmatki z domieszką delikatnego detergentu. Po oczyszczeniu urządzenia z zewnątrz należy zdemontować osłony i usunąć zanieczyszczenia z wnętrza urządzenia. Do tego celu można użyć pędza bądź sprężonego powietrza. Należy też dokładnie oczyścić ożebrowanie cylindra. Po umyciu należy osuszyć i bardzo dokładnie skręcić urządzenie.

2.oglądamy

Sprawdzamy czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli trafimy na uszkodzone elementy należy wymienić je na nowe.

3.opróżniamy zbiornik paliwa

Pozostawiona w pile benzyna paruje i może osadzać się w postaci gęstej mazi wewnątrz maszyny tworząc maź zalepiającą kanaliki paliwowe i gaźnik. Aby tego uniknąć należy zawsze dokładnie opróżnić zbiornik i układ paliwowy. W tym celu do odpowiedniego naczynia przelewamy pozostałe w zbiorniku paliwo. Następnie uruchamiamy urządzenie i pozwalamy mu pracować do moment aż samoczynnie zgaśnie wskutek wypalenia resztek paliwa.

4.sprawdzamy filtr powietrza

Dokładnie oglądamy filtr powietrza czy nie posiada widocznych uszkodzeń. Jeżeli są, należy wymienić go na nowy. Jeżeli jest on w dobrym stanie wystarczy go wyczyścić. Filtr papierowy czyścimy za pomocą ostukiwania bądź przedmuchania sprężonym powietrzem. Filtr gąbkowy możemy umyć wodą z dodatkiem mydła. Po tej czynności przed zamontowanie należy całkowicie wysuszyć filtr.

5.czyścimy świecę zapłonową

Należy wykręcić i dokładnie obejrzeć świecę zapłonową. Jeżeli nie widać uszkodzeń, za pomocą szczotki drucianej czyścimy elektrody. Należy też skontrolować wielkość szczeliny, która zwykle powinna wynosić 0,5mm.

6.regulujemy

Należy sprawdzić także naciąg łańcucha i jego ostrość. Praca zbyt luźnym bądź tępym łańcuchem może prowadzić do uszkodzenia całego napędu tnącego a nawet pęknięcia łańcucha. Jeżeli stan zużycia łańcucha na to pozwala to go ostrzymy, jeżeli zużycie jest zbyt duże wymieniamy łańcuch na nowy. Naciąg łańcucha sprawdzamy zawsze na zimnej pilarce, odciągając go w dół.

Wykonanie tych kilku prostych czynności nie zajmie nam dużo czasu, a gwarantuje że wraz z nastaniem wiosny nasze urządzenie będzie gotowe do bezawaryjnej pracy.