Jak naostrzyć łańcuch tnący?

In: Narzędzia spalinowe i elektryczne On: czwartek, stycznia 14, 2016 Hit: 6295

Elementem roboczym w pilarkach, zarówno elektrycznych jak również spalinowych, jest łańcuch tnący. Jego kondycja bardzo wpływa, zarówno na tempo i komfort pracy jak również na kondycję samego urządzenia. Jest to element eksploatacyjny, który ulega naturalnemu zużyciu w trakcie pracy. Nie oznacza to jednak, że kwalifikuje się od razu do wymiany. Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo naostrzyć łańcuch.



Kiedy ostrzyć?

Na stan zużycia łańcucha wpływa zbyt dużo czynników aby łatwo i szybko móc odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim zależy to od częstotliwości wykorzystania i rodzaju ciętego materiału. Najczęstszą oznaką zużycia jest spadek wydajności cięcia. Możemy też zaobserwować wyrzucanie zbyt małych wiórów bądź pojawienie się dymu w rzazie. Łańcuch warto ostrzyć regularnie, gdyż wpływa to pozytywnie na jakość cięcia i zwiększa żywotność samej pilarki. Nie należy czekać do całkowitego stępienia łańcucha, bo grozi to uszkodzeniem narzędzia.


Co nam będzie potrzebne?

Parametry ostrzenia. Znajdziemy je w instrukcji obsługi urządzenia, na pudełku łańcucha bądź też na samym łańcuchu. Chodzi o takie wartości jak kąt ostrzenia i średnica pilnika.

Pilnik z prowadnicą. Jest to okrągły pilnik którego średnica musi zostać dobrana do ostrzonego łańcucha. Prowadnica jest zakładana na pilnik bądź łańcuch i pozwala ona na wygodne przesuwanie pilnika pod odpowiednim kątem.

Pilnik płaski i przymiar do regulacji wysokości ogranicznika wióra. Służy on do wyrównywania wysokości ogranicznika wióra.

Elektryczna ostrzałka do łańcuchów. Jest to wygodne i szybkie urządzenie, które pozwala zastąpić ręczne ostrzenie za pomocą pilnika.


Ostrzymy ręcznie.

Ostrzenie łańcucha nie wymaga jego demontażu z prowadnicy, należy jednak ją unieruchomić, np. umieszczając w imadle. Za pomocą markera warto jest zaznaczyć ząb, od którego rozpoczynamy ostrzenie. Następnie wsuwamy pilnik tak, aby 1/5 jego długości wystawała ponad wierzchołek zęba. Prowadnica pilnika pozwala na szlifowanie każdego zęba pod identycznym kątem. Pilnik prowadzimy ruchem „od siebie” okresowo go obracając. W przypadku ruchu powrotnego dobrze jest delikatnie unieść pilnik. Jeżeli powierzchnia zęba tnącego jest poszarpana i uszkodzona, należy go ostrzyć tak długo aż uszkodzenie zostanie zeszlifowane. Należy pilnować aby po naostrzeniu wszystkie zęby miały identyczną długość, gdyż w innym wypadku łańcuch może powodować szarpanie w trakcie ciecia. Najpierw ostrzymy zęby lewe następnie zęby prawe. Pozostaje nam wyregulować za pomocą płaskiego pilnika ogranicznik wysokości. Odpowiada on za wielkość trocin. Zbyt mała różnica pomiędzy zębem tnącym a ogranicznikiem spowoduje, że zamiast trocin otrzymamy pył. Z kolei zbyt duża różnica może powodować blokowanie się łańcucha w drewnie. Nakładamy przymiar na łańcuch, następnie za pomocą płaskiego pilnika, ruchem „od siebie” spiłowujemy go do poziomu przymiaru. Powinno się zwrócić przy tym uwagę, na zachowanie jego pierwotnego kształtu.


Ostrzymy za pomocą ostrzałki elektrycznej.

Łańcuch należy zdemontować z piły i umieścić na specjalnej prowadnicy ostrzałki. Następnie ustawiamy odpowiedni kąt ostrzenia za pomocą zmiany położenia prowadnicy. Regulujemy ogranicznik głębokości, który zapobiega przesunięciu się tarczy zbyt daleko. Włączamy urządzenie i powoli opuszczamy tarczę, szlifując każdy ząb po kolei. Tak jak w przypadku ostrzenia ręcznego, najpierw szlifujemy zęby lewostronne a następnie prawostronne. Wyrównywanie ogranicznika wiórów dokonujemy ręcznie za pomocą pilnika płaskiego.


Zlecamy wykonanie usługi ostrzenia.

Ostrzenie łańcucha wbrew pozorom nie jest czynnością łatwą i wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Należy też zwrócić bardzo szczególną uwagę aby się nie skaleczyć. Jeżeli nie czujemy się na siłach warto jest oddać łańcuch do warsztatu który świadczy takie usługi.


Ręczne ostrzenia łańcucha pilarki nie jest zajęciem łatwym i wymaga nabrania odpowiedniej wprawy. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem polecamy ci wcześniejszy trening na starym, zużytym łańcuchu.