Jak i czym bezpiecznie podnieść auto?

In: Warsztat On: środa, styczeń 20, 2016 Hit: 10312

Nagła awaria na drodze, wymiana opon lub inna naprawa? Każdemu kierowcy mogą przytrafić się sytuacje, w których niezbędne będzie uniesienie pojazdu. Jest to czynność szczególnie niebezpieczna. Należy przywiązać szczególną uwagę do doboru odpowiednich narzędzi. Podpowiadamy co jest dostępne na rynku i jak wybrać rozwiązanie najlepsze dla Państwa potrzeb.


Proces podnoszenia auta powinniśmy podzielić na dwie części: na etap podnoszenia i etap zabezpieczenia podniesionego pojazdu. Nigdy nie używamy do tych dwóch czynności tylko jednego narzędzia! Do podnoszenia służą podnośniki (trapezowe, słupkowe, żaby) a do zabezpieczenia służą podpórki (potocznie nazywane kobyłkami).

Przykłady bezpiecznych i solidnie wykonanych, narzędzi przeznaczonych do podnoszenia znajdą Państwo w naszym katalogu w kategorii podnośniki / żurawie.

Podnosimy


Przed rozpoczęciem procesu podnoszenia auta należy zastosować się do kilku uniwersalnych zasad:

- auto powinno stać na płaskim, stabilnym i twardym podłożu

- hamulec awaryjny powinien być zaciągnięty

- powinien być wbity pierwszy bieg

- jeżeli zamierzamy odkręcać koła, należy poluzować ich nakrętki przed rozpoczęciem unoszenia auta

- nikt nie powinien znajdować się wewnątrz podnoszonego auta

Trzeba też bezwzględnie używać narzędzi o nośności większej niż podnoszony pojazd.


Podnośnik awaryjny


Każdy samochód zwykle został wyposażony w podnośnik, który ma pomóc w sytuacjach awaryjnych. I w zasadzie tylko do takich sytuacji się nadaje. Nie powinniśmy użytkować go w sposób regularny. Konstrukcja tego narzędzia została przystosowana do użytku okazjonalnego. Co ważniejsze, nie należy takim podnośnikiem unosić innego modelu auta, gdyż grozi to również poważnym wypadkiem. Zwykle konstrukcja łap oraz nośność, dostosowane są tylko do modelu auta, do którego dany podnośnik został dołączony.


Podnośnik trapezowyJest to dobra i tania alternatywa dla słabego jakościowo podnośnika fabrycznego. Zwykle konstrukcja jest nieco solidniejsza. Jako zaletę, można wymienić małą ilość miejsca zajmowaną przez podnośnik. Umożliwia to jego łatwy transport np. w bagażniku. Niestety jego obsługa wymaga użycia sporej siły zarówno przy podnoszeniu i opuszczaniu pojazdu. Również, nie nadaje się on do regularnego użycia.


Podnośnik słupkowy (kolumnowy)Są to urządzenia hydrauliczne. Cechują się dość małymi rozmiarami, dużym zakresem nośności oraz przystępną ceną. Są też bardzo łatwe w użyciu. Auto unosimy praktycznie bez żadnego wysiłku, a opuszczenie polega na odblokowaniu zaworu. Należy się jednak z nimi obchodzić ostrożnie, gdyż łatwo mogą uszkodzić karoserię auta. Wywierają dość duży nacisk punktowy. Może to doprowadzić do sytuacji, kiedy w trakcie podnoszenia, nawet nie zauważymy że doszło do uszkodzenia. Nie nadają się także do pojazdów z niskim zawieszeniem, z uwagi na swoją konstrukcję w postaci słupka. Należy również zachować szczególną ostrożność w trakcie unoszenia, z uwagi na wąski punkt podparcia mogą być dość niestabilne.


Podnośnik hydrauliczny „żaba”


Urządzenia te łączą zalety mechanizmu hydraulicznego z bardzo dobrą stabilnością. Posiadają koła, które ułatwiają manewrowanie i ustawienie podnośnika pod pojazdem. W ten sposób możemy wprowadzić podnośnik w głąb auta i oprzeć go na trwałym elemencie (np. mocowaniu zawieszenia). Podnoszenie odbywa się za pomocą dołączonej rękojeści i również nie wymaga przyłożenia siły. Opuszczenie auta również polega na odblokowaniu zaworu. Minusem tego rodzaju podnośnika są jego rozmiary. Zwykle jest zbyt duży i nieporęczny aby wozić go przy sobie. Pomimo tych wad, jest to jeden z najlepszych wyborów do częstego unoszenia auta w garażu.

W tej grupie podnośników znajdziemy też konstrukcje o specjalnej konstrukcji, przeznaczonej do samochodów o obniżonym zawieszeniu. Umożliwiają one uniesienie aut o minimalnym prześwicie 85mm


Zabezpieczamy


Po uniesieniu auta koniecznie należy odpowiednio je zabezpieczyć. Jeżeli podnosimy auto w trakcie awarii na drodze, to powinniśmy zastosować choć minimalne zabezpieczenie. Może nim być podłożenie zmienianego koła pod próg pojazdu. Zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia podnośnika, bądź zsunięcia się z niego auta. W takiej sytuacji, oprze się ono na tym kole zamiast z impetem uderzyć o podłoże.


Podpórki (kobyłki)Do zabezpieczania podniesionego auta najbardziej popularne są podpórki samochodowe, potocznie zwane kobyłkami. Posiadają one mocną i stabilną konstrukcję, dzięki czemu pewnie podtrzymują auto. Zwykle sprzedawane są po dwie sztuki jako komplet. Posiadają regulację wysokości, co zabezpiecza pojazd w trakcie całego procesu unoszenia. Niektóre modele, posiadają składaną konstrukcję, przez co zajmują niewiele miejsca i można wygodnie przewozić je w bagażniku.


Podnoszenie auta, należy do czynności szczególnie niebezpiecznych. Nie zastosowanie się do zasad bezpieczeństwa oraz ścisłej instrukcji obsługi narzędzi, może grozić poważnymi w skutach wypadkami. Pamiętajmy, aby stosować pewne i sprawdzone narzędzia oraz wszystkie czynności wykonywać w sposób przemyślany.