Czym odśnieżać? Łopaty, pługi, odśnieżarki.

In: Narzędzia spalinowe i elektryczne On: czwartek, styczeń 14, 2016 Hit: 5220

Za oknem pogoda bardziej przypomina kapryśną wiosnę niż srogą groźną zimę. Aby śnieg nie zaskoczył nas, niczym zima drogowców, warto już wcześniej wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Podpowiadamy Ci co można znaleźć na rynku i czym się różnią między sobą.



Biała, śnieżna pokrywa zawsze wywołuje szeroki uśmiech na twarzy dzieci i miłośników sportów zimowych. Niestety, oznacza też pracę i dodatkowe obowiązki jakie na nas ciążą. Jeżeli jesteś administratorem bądź właścicielem posesji, musisz zadbać o odśnieżenie chodników i terenu przyległego do nieruchomości. Aby prace te nie stały się codziennym koszmarem, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Wyboru tego warto dokonać, biorąc pod uwagę powierzchnię wymagającą odśnieżenia jak i wysokość środków jakie chcesz na to przeznaczyć.


Łopaty do śniegu.


Jest to najprostszy i najtańszy sposób na pozbycie się białej pokrywy. Doskonale nadają się do świeżego, niezbitego puchu. Dobra łopata pozwala na wygodną pracę na małej powierzchni. Niestety, w przypadku mokrego śniegu lub większej powierzchni, praca taką łopatą może okazać się bardzo wyczerpującym zajęciem.

Przy zakupie trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę, na materiał z jakiego wykonana jest łopata oraz jej budowę. Łopata do śniegu składać się będzie z trzech części: głowicy, trzonka i rękojeści. Głowica powinna być wykonana z grubego tworzywa sztucznego odpornego na mróz i zakończonego stalowym bądź aluminiowym okuciem. Spotkać też można głowice w całości wykonane z metalu bądź aluminium. Radzą sobie one znakomicie nawet z twardym, ubitym śniegiem, lecz mogą powodować zaczepianie się o powierzchnię z kostki brukowej. Trzonek powinien być wykonany z dobrej jakości drewna, bądź aluminium. Najlepiej aby był pokryty gumą bądź innym antypoślizgowym materiałem. Rękojeść zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego. Zwrócić też trzeba uwagę na jej mocowanie do trzonka, ma być sztywne i solidne. Materiał użyty do produkcji będzie miał wpływ na wagę łopaty, a ta z kolei na komfort pracy. Trzeba też dobrać pod siebie szerokość łopaty. Jeżeli będzie za mała będziemy nabierać niewielką ilość śniegu przez co czas naszej pracy się wydłuży. Przy zbyt szerokiej łopacie, może się okazać, że nie będziemy w stanie przerzucić śniegu o takiej wadze.



Pługi do śniegu.


Są to narzędzia zwykle dużo szersze niż tradycyjne łopaty. Dzięki temu szybko i łatwo można usunąć śnieg z małych i średnich powierzchni. Składają się one z głowicy oraz rękojeści. W niektórych modelach istnieje możliwość złożenia rękojeść, co znacznie ułatwia przechowywanie narzędzia. Szeroka głowica oraz rękojeść zapewnia dużą wydajność i wygodę pracy.



Odśnieżarki elektryczne


Są to urządzenia ciche, lekkie i wygodne. Ze względu na ograniczenie, spowodowane koniecznością podłączenia przewodu zasilającego, nadają się do niedużych powierzchni. Szerokość robocza zwykle zawiera się w przedziale 30-40cm. Bez problemu poradzą sobie ze świeżą pokrywą wynoszącą parę centymetrów. Jednak problemem może dla nich być mokry, zbity śnieg o dużej grubości. Są tanie w zakupie i niezwykle proste w obsłudze i konserwacji.



Odśnieżarki spalinowe


Są to urządzenia o mocy o wiele większej niż w przypadku urządzeń elektrycznych. Idealnie nadają się do dużych powierzchni. Niestety, prawie zawsze są drogie w zakupie, ciężkie, głośne i bardziej skomplikowane w obsłudze i konserwacji. Możemy spotkać urządzenia z silnikiem dwusuwowym oraz czterosuwowym. Urządzenia wyposażone w napęd na koła ułatwiają manewrowanie a nawet z elektrycznym rozrusznikiem. Odśnieżarki spalinowe zwykle mają dużą szerokość odśnieżania, mogącą dochodzić nawet do 50-60cm. Możemy spotkać urządzenia jednostopniowe i dwustopniowe. W przypadku urządzeń jednostopniowych elementem roboczym jest świder który zbiera śnieg i jednocześnie odrzuca go na bok. Urządzenia jednostopniowe nie są polecane do powierzchni żwirowych. W urządzeniach dwustopniowych świder nie styka się z podłożem a jedynie zgarnia śnieg. Za jego odrzucanie odpowiedzialny jest dodatkowy wirnik.



Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając odśnieżarkę.


Najważniejszym parametrem będzie szerokość zbierania śniegu. Im będzie ta wartość większa, tym mniej przebiegów z urządzeniem będziemy musieli wykonać. Oznacza to, że urządzeniem o większej szerokości wykonany zadanie szybciej i sprawniej.

Kolejna ważna rzecz to odległość wyrzutu. W przypadku zbyt małej odległości odrzutu, może się okazać, że ten sam śnieg musimy zbierać po parę razu. Dobrze też, aby był regulowany kierunek tego wyrzutu, pozwoli to nam się poruszać w sposób bardziej efektywny.

W przypadku urządzeń wyposażonych w napęd, bardzo przydatną funkcją są biegi napędu. Zwłaszcza bieg wsteczny, bardzo ułatwia manewrowanie zwykle ciężkim urządzeniem.

Oświetlenie również bywa bardzo przydatne. W okresie zimowym, słońcem możemy cieszyć się bardzo krótko a wbudowane oświetlenie znacznie usprawnia pracę w okresie popołudniowym i wieczornym.


Usuwanie zalegającego śniegu nie należy do lekkich i przyjemnych zajęć. Aby ułatwić sobie to zadanie warto posiadać odpowiednie narzędzia. Dobranie ich ściśle do naszych potrzeb i oczekiwań pozwoli uporać się ze śnieżną pokrywą szybko i sprawnie.