Co wybrać na wyposażenie warsztatu samochodowego?

In: Warsztat On: piątek, kwietnia 29, 2016 Hit: 35037

Jeśli jesteś właścicielem warsztatu samochodowego lub planujesz go uruchomić zapewne wiesz, jakie aspekty decydują o opłacalności i sukcesie tego typu działalności. Liczy się przede wszystkim wiedza i doświadczenie, które zagwarantują Ci zaufanie klientów. To kluczowy aspekt decydujący o późniejszej lojalności. Musisz być wiarygodny i świadczyć usługi na wysokim poziomie. Twój warsztat powinien być wizytówka, dlatego to, jak i w co będzie wyposażony jest bardzo istotne.

Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego obejmuje:

  1. Meble warsztatowe 

    Stoły, regały, szafki, które będą wytrzymałe i odporne na uderzenia. Dodatkowo serwis mechaniki pojazdowej powinien być wyposażony w stoły i wózki warsztatowe, które zapewnią swobodne przewożenie narzędzi. Dobre meble warsztatowe będą charakteryzowały się dodatkowymi zabezpieczeniami oraz odpornością na uderzenia. 
  2. Klucze i inne narzędzia ręczne do warsztatu samochodowego 

    Podstawowe narzędzia pracy w warsztacie mechanicznym. Bez nich nie jest możliwe wykonanie większości prac w serwisie samochodowym. Najlepiej posiadać kilka zestawów w formie walizki, skrzynki. Kompletując wyposażenie warsztatu samochodowego wybierz solidne klucze nasadowe, płasko-oczkowe, śrubokręty, szczypce, zestaw kluczy imbusowych i Torx, klucz do filtra oleju.
  3. Narzędzia do prac związanych z serwisem zawieszenia i układu hamulcowego:

    - podnośnik hydrauliczny typu żaba lub dźwignik tłokowy – umożliwia sprawne i bezpieczne unoszenie auta. Do większości aut osobowych wystarczy żaba do 2 ton. Jeśli planujesz serwis aut sportowych, tuningowanych zaopatrz się także w podnośnik niskoprofilowy. Unoszenie aut dostawczych zapewni podnośnik hydrauliczny do 2,5 lub 3 ton. Ewentualnie można też dokupić dźwignik, który podnosi nawet pojazdy do 50 ton.

    - kobyłki – stanowią uzupełnienie lub w wyjątkowych przypadkach alternatywę dla podnośników hydraulicznych/dźwigników. Można na nich postawić auto na czas napraw związanych np. z wymianą, tarcz/klocków hamulcowych, amortyzatorów, wymianą oleju lub innych elementów podwozia auta;

    - leżanka warsztatowa;

    - ściągacz do sprężyn - przydaje się przy naprawach kolumny McPhersona;

    - ściągacz do łóżysk kół – bez niego trudno będzie wymienić łożyska;

    - ściągacz do tarcz i bębnów – pomocny podczas zdejmowania tarcz lub bębnów hamulcowych;

    - dodatkowe akcesora – odrdzewiacze, smary, rękawiczki, papiery ścierne, szmatki.
  4. Wiertarka i szlifierka 

    Narzędzia bardzo pomocne przy wielu pracach związanych z samochodem np. przy wymianie czujników cofania.

    wyposażenie warsztatu-profesjonalne narzędzia dla mechanika samochodowego
  5. Sprzęt diagnostyczny 

    Diagnostyka polega na określeniu stanu technicznego pojazdu i zakwalifikowaniu napraw, których będzie wymagał. Do wyposażenia warsztatu samochodowego, który ma mieć w swojej ofercie profesjonalną diagnostykę samochodową konieczne będą:
    - ciśnieniomierze i mierniki podciśnienia,
    - stanowisko do wykrywania i usuwania uszkodzeń w instalacji elektrycznej/urządzeń sterujących np. do pomiarów układów zapłonowych i wtryskowych,
    - urządzenia do badania sprawności i szybkości działania układu hamulcowego,
    - przyrządy do kontroli i regulacji geometrii zawieszenia samochodowego,
    - urządzenia do badania układów napędowych,
    - urządzenia do analizy spalin,
    - testery akumulatorów,
    - urządzenia do kontroli i ustawiania świateł,
    - przyrządy do kontroli ciśnienia sprężania silników,
    - suwmiarki, mikrometry, średnicówki, szczelinomierze,
    - urządzenia do wykrywania nadmiernego zużycia łożysk w kołach pojazdów,
    - testery świec żarowych do silników Diesel`a.
  6. Kompresor 

    Bardzo praktyczne urządzenie do wspomagania procesu lakierowania pojedynczych elementów, przedmuchiwania, odkręcania/przykręcania śrub, pompowania kół itp.
  7. Spawarka MIG/Migomat 

    Pomocna przy pracach spawalniczych blacharki samochodowej, czyli karoserii, układu wydechowego (tłumików), progów, podłogi. Koniecznie zaopatrz się w profesjonalną maskę/przyłbicę spawalniczą.

Po wyposażeniu warsztatu samochodowego w najważniejsze narzędzia, można już zacząć świadczyć usługi mechaniki pojazdowej. Nasza ogólna rada jest taka, aby przy wyborze asortymentu warsztatu kierować się przede wszystkim jakością i wygodą urządzeń, ponieważ dobre narzędzia będą działały bezproblemowo i precyzyjnie przez długi okres czasu.